Da li će oni odlučiti izbore: Kome idu glasovi neopredeljenih?
Oko milion birača u Srbiji prilikom anketiranja najavilo je da će sigurno izaći na izbore, ali i da još nisu odlučili za koga će da glasaju. Šta može da ih opredeli ka određenom kandidatu i ko bi mogao da dobije njihove glasove?
Od početka kampanje objavljeno je niz istraživanja o predsedničkim izborima, a gotovo sva predviđaju pobedu Aleksandra Vučića već u prvom krugu, sa oko 53 odsto glasova. Ipak, zanemaren je podatak da je oko 15 odsto građana ili milion birača neopredeljeno, odnosno da još ne zna za koga će da glasa, što svakako može da utiče na odluku o pobedniku izbora 2. aprila.
Predrag Lacmanović iz agencije Faktor plus navodi za "Blic" da su prilikom svih istraživanja javnog mnjenja imali veliki broj neopredeljenih, kao i da je i na prošlim izborima on bio oko 15 odsto, što je više od milion glasača.
Pročitajte još:
* Vučića vide kao predsednika već u prvom krugu: Da li je moguće izneneđenje?
- Mislim da su građani uglavnom nepoverljivi prema istraživačima. Većina njih je verovatno odlučila za koga će da glasa, ali iz inata ili iz straha neće da kažu za koga su se opredelili. Prilikom anketiranja dobijamo odgovor da je njihovo ustavno pravo da ne kažu javno za koga će da glasaju - kaže Lacmanović.
On navodi da će, bez obzira na njihovu najavu da će izaći na birališta 2. aprila, jedan deo verovatno apstinirati.
- Neopredeljeni mogu da utiču na prvi krug, ali ne na ishod izbora. Na one koji zaista nisu odlučili da li će da glasaju najveći uticaj verovatno će imati događaji u kampanji, da li su zadovoljni aktuelnom vlasti i onim što im nude opozicioni kandidati - dodaje Lacmanović.
Da su "glave" neopredeljenih velika tajna, smatra sociolog i glavni istraživač Demostata Srećko Mihailović.
- Šta opredeljuje birače u poslednjim danima kampanje je pitanje za milion dolara. Oni koje vode kampanje tvrde da su oni ključni, kandidati prenaglašavaju svoj uticaj, a sami birači nerado govore o tome - kaže Mihailović za "Blic".
Do sada su se glasovi neopredeljenih proporacionalno raspoređivali kandidatima i strankama koje učestvuju na izborima. Ipak, situacija je nešto drugačija u trci za predsednika na izborima 2. aprila, jer na njima učestvuje veliki broj nestranačkih kandidata, što birače koji su lojalni partijama koje nemaju svog kandidata može dodatno da zbuni i pokoleba.
Boban Stojanović, saradnik na FPN, smatra da će najviše glasova neopredeljenih zapravo otići opoziciji i da oni razmišljaju između Saše Jankovića, Vuka Jeremića i Saše Radulovića. Deo njih, kaže Stojanović, vaga između Jeremića i Aleksandra Popovića, kandidata DSS-a, a deo između Jankovića i Čanka.
- Najviše će verovatno izgubiti Saša Radulović i Nenad Čanak, a njihove glasove pokupiće Janković - zaključuje Stojanović.
On za "Blic" kaže da na neopredeljene tokom kampanje najveći uticaj imaju veliki događaji, kao što je to bilo 2008, kada su sklopljen sa NIS-om i potpisan SSP, a od čega je nejvću korist izvukla tada vladajuća Demokratska stranka.
- Ne mislim da tako veliki događaji mogu sada da se dese, pa će verovatno odlučivati finese. Optužbe na račun Nataše Jeremić verovatno su neke birače usmerili ka Vuku Jeremiću - navodi Stojanović.