Srbija partner, a ne član NATO?
Srbija ne mora da uđe u NATO, može da ostane članica Partnerstva za mir, kao što je to na primer Austrija, koja vodi politiku neutralnosti. Ovu rečenicu izgovorio je za "Vesti" u Briselu zvanični diplomatski izvor u sedištu NATO-a, ali je gotovo identično rekao i ruski diplomata.
NATO ima krajnje praktičan pristup: ako Srbija uđe u NATO dobro je; ako ne uđe važno je da je okružena članicama Alijanse, da je sa njom zaključeno Partnerstvo za mir, ugovor o razmeni poverljivih informacija i da postoji garancija da Beograd neće priređivati neugodna iznenađenja. Što se Moskve tiče, njoj je dovoljno da Srbija zvanično ne uđe u NATO.
Ostaje pitanje zašto su neki članovi srpske vlade i neki analitičari u Srbiji veći "natovci" od NATO-a?
- Vidite, Austrija i Švajcarska su članice Partnerstva za mir i nemaju nameru da postanu članice Alijanse - rekao je sagovornik iz NATO-a odgovarajući na pitanje da li je neutralnost proklamovana 2007. u Skupštini Srbije zapravo utopija, pošto je reč o Balkanu.
Ključno pitanje za odnose NATO-a i Srbije jeste pitanje "kooperativnosti" Beograda po pitanju Kosova. NATO očekuje da Beograd podrži Srbe na Kosovu da učestvuju u radu tamošnjih samoproglašenih vlasti. U NATO-u kažu da su svesni da bi preterano insistiranje na učlanjenju Beograda u NATO u Srbiji moglo da bude politički kontraproduktivno i dovede na vlast tvrdu liniju.
Kosovo deo slagalice
|
- Naša vrata su otvorena za Srbiju, ali mi smo svesni koliko je to pitanje osetljivo za Srbe. Svesni smo da će sve dok pitanje Kosova ne bude rešeno - NATO biti vezivan za Kosovo - kaže naš sagovornik.
On ističe da se iz tih razloga NATO izričito ne izjašnjava o statusu Kosova - sve zemlje NATO-a nisu samoproglašenu nezavisnost ni priznale.
Drugi sagovornik "Vesti", ruski diplomata, kaže da Moskva veruje Tadiću kada kaže da je Srbija neutralna.
- Što se tiče Moskve, Srbija bi mogla da ostane u Partnerstvu za mir i bude neutralna, kao Austrija. Važno je da NATO nije cilj spoljne politike Beograda - odgovorio je ruski diplomata u Briselu.
Ruski predlog o uspostavljanju "nove bezbednosne" arhitekture u Evropi Amerikanci proučavaju opeterećeni sa jedne strane podozrivošću prema Moskvi nasleđenom iz hladnog rata, a sa druge praktičnim potrebama za promenama proizišlim iz ekonomske krize i zaglibljivanja u ratove u Iraku i Avganistanu.
- Vojna pitanja povezana su s energetskim, a za početak Moskva traži da Alijansa jasno kaže da li je za nju Rusija neprijatelj - rekao je "Vestima" ruski diplomatski izvor.
Oprezno s Moskvom
|