Veliki potencijali Negotinske Krajine (2): Vremeplov nadomak Negotina
Uz već dovoljno poznate Rajačke, u Negotinskoj Krajini su sve popularnije Rogljevske i Smedovačke pivnice, jedno od onih svetskih čuda koje svakako treba obići, jer prevazilaze svaku maštu, a kombinacija stare arhitekture i netaknute prirode je prava kombinacija za bekstvo iz gužve i ludila modernog doba.
Barbara Radosavljević i Gorica Jovanović se nekoliko godina bave seoskim turizmom u Rogljevskim pivnicama.
Na jednom mestu, zapadno od istoimenog sela, smešteno je, umesto nekadašnjih 300 sada tek oko 150 objekata u kojima se, prema istraženim podacima, unazad 100 i više godina pravilo i čuvalo vino.
Posao za mlađe
Etno-turizmom u tri negotinske destinacije sa pivnicama trenutno se bavi tek desetak domaćinstava. Naše sagovornice ističu da je osnovni problem činjenica da su sela sve praznija.
- Ovo je posao za mlađe, a naša sela su nažalost sve starija i praznija. Pretpostavljam da bi se više porodica uključilo u ovaj posao da je više interesovanja turista. Za sada smo sposobni da primimo po jedan autobus s turistima i to je sve - vele naše sagovornice.
Činjenica da se bukvalno, za svega dvadesetak minuta iz komfora 21. veka, kao vremeplovom vraća nekoliko stotina godina unazad, za većinu stranaca je odlučujuća da im se ponovo vrate.
Barbaru i Goricu namerno nismo pitali da li su zbog tog efekta "vremeplova" i sve dosadašnje lokalne vlasti odugovlačile sa popravkom puta koji vodi ka njihovom selu, ali i same su uverene da bi s boljim putevima bilo i više gostiju.
- Seoski turizam vezan za pivnice je u sve većoj ekspanziji i u našem kraju je zaživeo pre desetak godina. Goste, mahom iz inostranstva, oduševljavaju naše gostoprimstvo i priroda, ali i kvalitetna domaća hrane i naravno vina koja ovde nastaju po proceduri i u ambijentu kao i pre 100, 200 ili više godina - ističe Barbara Radosavljević koja u ponudi ima obilazak 20-tak pivnica koje je preuredila turističkim potrebama.
Neke su pretvorene u muzeje, druge u vinoteke, treće su i dalje vinarije... Kaže, svi koji prvi put posete pivnice poveruju da su zaista "ušli" u 18. vek.
- Uglavnom su nam gosti ljudi sa severa Srbije, organizovane ekskurzije i stranci koji prolaze biciklističkom rutom kroz Negotin. Svako na rastanku žali što mora da krene i obavezno se vraća - ponosno navodi Barbara.
Gorica dodaje da joj je upravo stiglo pismo iz Belgije sa zajedničkom fotografijom nastalom u najluđoj noći.
- Nisu znali ni kako se zovem, ni gde su bili, već su samo zapamtili Rogljevske pivnice. Ipak, pismo je stiglo na pravu adresu, a oni će, to sam uverena, naše gostoprimstvo preporučiti svojim prijateljima što nam je i najbolja reklama - kaže Gorica.
Ove dve žene su u posao ušle svesne da je ranijih godina mnogo turista odustajalo od dužeg zadržavanja u pivnicama zbog nedostatka smeštaja. Sopstvenim novcem su preuredile porodične kuće, ali, ipak, od ovog posla i dalje ne mogu komotno da žive.
- Kada bi gostiju bilo preko cele godine, onda bismo mogli da živimo samo od
etno-turizma. Ovako, svaka od nas radi još poneki posao. Takva su vremena - veli iskreno Gorica.
Priča o pivnicama je priča o tradicionalnom pravljenju vina od autohtonih sorti grožđa.
Ali, od pre desetak godina u Negotinu su i "neki novi momci" koji ovaj kraj žele da pretvore u srpsku Duero dolinu, Setubal ili barem regiju Bordo.
Sajam vina i meda
Već dvanaestu godinu zaredom u centru Negotina se, u okviru obeležavanja Dana opštine, 12. maja, organizuje i Međunarodni sajam vina i meda.
Prema rečima Dušana Petrovića, direktora Turističke organizacije Negotin, ove godine, u dva dana će se predstaviti više od 100 izlagača, mahom iz Negotina i okoline.
- Preko dana na Sajmu će se predstaviti pčelari, koji će predstaviti svoje proizvode, ali i opremu za pčelarstvo. Večernji časovi su predviđeni za predstavljanje domaćih vinara - navodi Petrović.
Pivnice ili pimnice
Pivnice su izraz koji se odomaćio, mada je pravilnije reći pimnice, pošto je to vlaška reč za podrum.
Bilo kako bilo, u pitanju su objekti koji su zaštićeni kao srpsko kulturno blago, a u proceduri je i da ih Unesko zaštiti kao Svetsku kulturnu baštinu.
Mada se u turističkoj ponudi Negotina nalaze samo tri, u ovom kraju je zapravo bilo mnogo više pivnica, ali su iz raznoraznih razloga uništene.
Delimično su sačuvane i Tnjanske, Sikolske i Bratujevačke pivnice. Najveći kompleks pivnica bio je u selu Tamnič, ali je do 1955. godine sve porušeno.
Svako selo je uz pivnice imalo i po najmanje jednu kafanu, mesaru, pekaru, ali i smeštaj za radnike koji bi tokom sezone brali grožđe.
U Rogljevskim pivnicama se vino više ne proizvodi, ta procedura je preseljena u selo i to zbog velikog problema koji meštani ovog sela imaju sa vodom.