Skupština omogućila prisluškivanje građana
Usvajanjem šest zakonskih predloga, među kojima je sporni Zakon o elektronskim komunikacijama, kao i dve odluke koje se odnose na učešće pripadnika Vojske Srbije u međunarodnim misijama u svetu u 2010. godini, u Skupštini Srbije danas je završena druga vanredna sednica.
Između ostalih, usvojeni su i zakoni o izmenama i dopunama Zakona o Narodnoj banci Srbije i o sudskim veštacima, kao i izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju.
U Zakonu o elektronskim komunikacijama je i pored protivljenja opozicije i zaštitnika građana Saše Jankovića ostala odredba prema kojoj je operator dužan da zadrži podatke o elektronskim komunikacijama i to 12 meseci od dana obavljene komunikacije.
Opozicija je tokom rasprave tvrdila da će ta odredba omogućiti policiji i bezbednosnim službama da prisluškuje građane, što je vladajuća većina odbacila, navodeći da zakon nijednom svojom odredbom to ne omogućava.
Usvajanje zakona omogućiće da se prelazak sa analognog na digitalno emitovanje televizijskih signala obavi u predviđenom roku, odnosno do aprila 2012. godine, a doprineće i daljoj liberalizaciji tržišta elektronskih komunikacija i ulaganju novih investicija u razvoj infrastrukture.
Zaštitnik građana žali zbog usvajanja zakona Zaštitnik građana Srbije Saša Janković izrazio je danas žaljenje zbog toga što Skupština Srbije nije uvažila argumente javnosti i vratila na doradu Zakon o elektronskim komunikacijama i najavio da će nastaviti da radi na njegovoj izmeni.
"Rešenja kakva sadrži novi zakon nisu dugo održiva u društvu koje je opredeljeno ka poštovanju ljudskih prava i zaštitnik građana će, u saradnji sa drugim organima, organizacijama i pojedincima, nastaviti da na institucionalan način radi na njegovoj izmeni", navedeno je u saopštenju iz Kabineta zaštitnika građana.
|
Usvojenim izmenama i dopunama Zakona o NBS predviđeno je da će guvernera ubuduće predlagati predsednik Republike. Guvernera bira Skupština Srbije većinom glasova svih poslanika, na period od šest godina, sa pravom ponovnog izbora, a on rukovodi NBS, zastupa i predstavlja tu instituciju.
Organi NBS su, kako piše u usvojenom zakonu, Izvršni odbor, koga čine guverner i viceguverneri, guverner i Savet guvernera.
Prema usvojenim izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju, visokoškolske ustanove će školarinu moći da utvrde po pribavljenom mišljenju resornog ministarstva, a predviđeno je i formiranje jedinstvene rang liste budžetskih i samofinansirajućih studenata, kako bi najbolji sa liste stekli pravo na finansiranje iz budžeta u sledećoj školskoj godini.
Predviđeno je da student može ostati na budžetu ukoliko u školskoj 2009-2010. godini, odnosno narednoj, stekne najmanje 48 bodova.
Zakonom o sudskim veštacima pooštravaju se kriterijumi u pogledu stručne spreme veštaka, kao i njihovog radnog i praktičnog iskustva u struci, a kako bi se obezbedilo da najstručniji obavljaju taj posao.
Usvojenim aktom uvode se novine u postupku imenovanja i razrešenja veštaka, pa će tako ubuduće ministar nadležan za pravosuđe objavljivati javni poziv za imenovanje veštaka, u skladu sa potrebama sudova.
U multinacionalnim operacijama u 2010. godini, prema usvojenim godišnjim planom upotrebe VS i drugih snaga odbrane, učestvovaće u osam mirovnih misija do 98 pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije i do 36 pripadnika MUP-a.
Prema tom planu, pripadnici sistema odbrane će učestvovati u mirovnim misijama UN u Kongu, Liberiji, Obali Slonovače, Čadu, Libanu i na Kipru, dok će policajci učestvovati u Liberiji i na Haitiju.
Skupština je ratifikovala i dva međunarodna akta - Sporazum o osnivanju Regionalne škole za državnu upravu (RESPA) i Memorandum o saglasnosti između Srbije i Evropske unije o učešću Srbije u programu EU za podršku razvoju politike informaciono-komunikacionih tehnologija okvirnog programa za konkurentnost i inovativnost.