Tadić u Beču na proslavi crkvene opštine
Najviši zvaničnici Austrije i Srbije, predsednici Hajnc Fišer i Boris Tadić, otvoriće u utorak uveče, 29. juna, u Beču izložbu "Srbija - kulturna spona istoka i zapada" povodom 150. godišnjice Srpske pravoslavne crkvene opštine Svetog Save.
Svečana ceremonija se održava u rimokatoličkoj Nadbiskupskoj palati, a izložba je postavljena i za javnost će biti otvorena u Muzeju katedrale Svetog Stefana (Stefansdom), Stefansplatz 6, od 30. juna do 30. oktobra, potvrdio je za "Vesti“ Tihomir Popović, portparol Eparhije srednjoevropske srpske pravoslavne crkve.
"Na svečanom otvaranju će govoriti pokrovitelji izložbe, predsednici Austrije i Srbije, zatim domaćin izložbe, rimokatolički nadbiskup bečki, kardinal Kristof grof Šenborn i episkop bački Irinej (Bulović) u ime Srpske pravoslavne crkve, koja je takođe učestvovala“, rekao je Popović.
U Tadićevoj sviti biće ambasador Srbije u Beču Milovan Božinović i naš predstavnik pri OEBS-u Miroslava Beham.
Tadić sa austrijskim državnim vrhom
Predsednik Srbije Boris Tadić započeo je danas jednodnevnu posetu Austriji razgovorom sa predsednikom Privredne komore te zemlje Kristofom Lajtlom. U agendi posete su i susreti sa predsednikom i kancelarom Austrije, Hajncom Fišerom i Vernerom Fajmanom. Austrija je sa oko 2,6 milijardi dolara uloženih u srpsku ekonomiju vodeći strani investitor u našoj zemlji. Značajni austrijski investitori u Srbiji su "Mobilkom Austrija", OMV Austrija, "Henkel", ATB, "Tondah", "Metro keš end keri", "Grave", "Knauf", "Vinerberger", "Rauh" i u oblasti bankarstva i osiguranja Rajfajzen internešenal, Hipo alpe adrija Austrija, Erste banka, Unika... |
Cela ova godina, podseća on, posvećena je jubiileju Srpske pravoslavne crkvene opštine Svetog Save u Beču.
"Svečanosti su počele 27. januara na praznik posvećen Svetom Savi i biće završene na Savindan iduće godine, dok će sa crkvenog stanovišta centralna proslava biti u septembru kada dođe patrijarh srpski Irinej“, pojašnjava Popović.
Tadić će, kako je saopšteno iz njegovog kabineta, tokom posete Beču razgovarati sa austrijskim predsednikom Fišerom i kancelarom Vernerom Fajmonom.
U Tadićevoj delegaciji su, prema Popovićevim rečima, ministri dijaspore, vera i kulture: Srđan Srećković, Bogoljub Šijaković i Nebojša Bradić. Na svečanom otvaranju izložbe u ime SPC pored vladike bačkog Irineja biće i nadležni episkop srednjoevropski Konstantin (Đokić).
Vladika Konstantin koji je u ponedeljak služio liturgiju u crkvi Svetog Save u Beču i prisustvovao vidovdanskoj akademiji, ocenio je ovu izložbu "kulturnim događajem od izuzetnog značaja za srpski narod" i izrazio uverenje da će ona „doprineti da se stekne prava slika o srpskom narodu koja je umnogome bila iskrivljena u proteklih dve decenije i više".
U Beču 100.000 Srba
Danas u Beču živi oko 100.000 Srba, od toga je oko 74.000 pripadnika Crkvene opštine. Srpska pravoslavna crkva u Beču ima tri hrama, šest sveštenika i jednog đakona. U Austriji SPC ima 19 sveštenika, a crkve, pored Beča, u Vinernojštatu, Sankt Peltenu, Tulnu, Lincu, Gmindenu, Salcburgu, Gracu, Klagenfurtu, Insbruku, Kufštajnu, Salfeldenu, Bregencu i Ensu. Godine 1974. otvorena je i druga crkva u 17. bečkom okrugu, a od pre nekoliko godina Crkvena opština dobila je i treću crkvu u drugom okrugu. |
Muzej katedrale Svetog Stefana u Beču u saradnji sa Maticom Srpskom, najstarijom kulturnom i naučnom institucijom srpskog naroda i sa podrškom ekumenske fondacije "Pro Orijente", pod pokroviteljstvom predsednika Srbije i Austrije, povodom 150. godišnjice osnivanja Srpske pravoslavne crkvene opstine Sveti Sava u Beču, predstavlja bogato kulturno nasleđe Srbije, nastalo tokom proteklih 12 vekova.
U pet prostorija "Dommuzeum-a" biće prikazana umetnost kroz pet epoha - Srpska umetnost od 10. do 15. veka, Srpska umetnost 16. i 17. veka, Srpska umetnost 18. veka, Srpska umetnost 19. veka, Srpsko kulturno nasleđe na razmeđi 20. i 21. veka.
Brižljivo odabrani eksponati visoke istorijske i umetničke vrednosti, u kombinaciji sa savremenim multimedijalnim prezentacijama, svedoče o prožimanju kultura Istoka i Zapada u srpskoj tradiciji i vizuelnoj kulturi.
Iz stalnih postavki fondova Narodnog muzeja u Beogradu, galerije Matice Srpske u Novom Sadu, Biblioteke Matice Srpske, galerije Srpske akademije nauka i umetnosti u Beogradu, Muzeja Srpske pravoslavne crkve u Beogradu, Muzeja grada Beograda i Istorijskog muzeja Srbije u Beogradu izdvojeni su predmeti koji prikazuju fresko slikarstvo i ikone iz najznačajanijih srednjovekovnih srpskih manastira građenih pod uticajem vizantijske kulture, zatim umetnost barokne epohe, kao prekretnice u približavanju i prihvatanju zapadnoevropskog kulturnog modela, i konačno, obnavljanje društvenih institucija, nakon oslobođenja od viševekovne turske dominacije.
U sklopu izložbe predstavljaju se znamenite ličnosti iz srpske istorije koje su dale značajan doprinos čovečanstvu u oblasti kulture i nauke. U tom delu izloženi su portreti Mihaila Pupina, Nikole Tesle, Milutina Milankovića, Ive Andrića i drugih.
Istorijat
Srpska pravoslavna crkvena opština osnovana je zvanično 1860. godine u Beču. Srbi su, međutim, i pre toga bili prisutni u prestonici i drugim zemljama Austrougarske monarhije. Istorija Srba u Austriji potiče još iz 18. veka, kada su se prvi put, u većim grupama, naselili u Beč. Carskim dekretom iz 1723. godine dobijeno je pravo da Srpska pravoslavna crkvena opština uspostavi crkvu, pošto su Srbi prethodno bogosluženja održavali u jednoj privatnoj kući. Parohija je najpre dobila ime Svetog Đorđa, a 1802. godine je kupljena kafana "Poljubi pfenig" (Kuš den Pfennig) između ulice Grihengase i Hafnerštajg u centru Beča, s namerom da se izgradi crkvu. Međutim, ubrzo je došlo do razdvajanja Srba, Grka i drugih pravoslavnih hrišćana koji su bili austrijski državljani i koji su u neposrednoj blizini crkve Svetog Đorđa uspostavili crkvenu opštinu Svetog trojstva na Flajšmarktu. U novoj crkvenoj opštini služeno je na grčkom, srpskom i rumunskom, dok je ranija crkva Svetog Đorđa postala samo grčka. |