Srbi da ne budu žrtve drugog reda
Nema pomirenja bez suočavanja sa istinom, ocenjuju predstavnici srpskih porodica stradalih, kidnapovanih i nestalih, a nakon prvog konsultativnog sastanka Komisije za istinu i pomirenje koju je inicirala vlast u Prištini.
Na nedavno održanom skupu, kojem su prisustvovali predstavnici Udruženja kidnapovanih i nestalih utvrđeni su opšti principi rada, a otvarajući skup Hašim Tači je poručio da "kosovsko društvo ne može da izgradi bolju budućnost ako ostane talac prošlosti".
- Svako treba da snosi odgovornost za zločine, bilo da su u pitanju Albanci ili Srbi - pojasnio je Tači, koji priče o pomirenju promoviše u poslednjih šest meseci, što mnogi povezuju sa formiranjem Specijalnog suda za ratne zločine OVK u Hagu.
Predstavnici porodica kidnapovanih i nestalih smatraju da je ovakvu komisiju trebalo ranije formirati, ali smatraju da bi i sada mogla da pomogne u rasvetljavanju zločina.
- Reč je o predlogu da se formira nezavisna komisija, da okuplja najuglednije ljude koji uživaju poverenje i na jednoj i na drugoj strani. Nas pre svega zanima istina, a pomirenje može da se ostvari samo kada se vrate oni koji su raseljeni i kada progovore oni koji nešto znaju o nestalima - kaže za "Vesti" Milorad Trifunović, koordinator Udruženja nestalih i kidnapovanih Srba i nealbanaca sa Kosmeta.
Trifunović, koji je učestvovao na oba radna sastanka, ističe da je pred komisijom još problema.
- Postoji težnja da se u komisiji nađu i žrtve rata i veterani rata. Dakle, da porodice kidnapovanih i nestalih sede sa onima koje direktno krive za zločine nad njihovim najmilijima. Mislim da će to ići veoma teško - istakao je Trifunović.
Gordana Đikanović iz Udruženja porodica kosmetskih stradalnika ocenjuje da komisija ima smisla i da bi što pre trebalo da počne da radi, ali je prvo da ima jednake aršine prema svim žrtvama, kao i prema svim nalogodavcima i zločincima.
- I dok ne bude tako, nema govora o istini i pomirenju. Činjenica je da posle 18 godina niko nije odgovarao ni po komandnoj ni ličnoj odgovornosti, niti je iko pravedno osuđen za zločine nad Srbima. Ako predstavnici srpskih udruženja ne uspeju da nametnu standard da su sve žrtve jednake, onda ne bi trebalo da učestvuju u radu te komisije - ocenjuje za "Vesti" Đikanović.
Ona zaključuje da je dug proces ka pomirenju, a da je priča o srpskim žrtvama, nažalost, i u Beogradu - tabu tema.
Više od 1.660 nestalih
Prema poslednjim podacima udruženja kidnapovanih i nestalih iz Beograda i Prištine, više od 1.660 osoba se vodi kao nestalo. Među njima je 560 Srba i nealbanaca. Predstavnici dva udruženja su pre sedam godina zajedničkim sastancima Albanaca i Srba sami krenuli u rasvetljavanje sudbine nestalih.