Moskva sprečila ukidanje Unmika
Savet bezbednosti UN posvećen temi Kosova protekao je već po dobro poznatom scenariju. Rusija sa jedne i Britanija i SAD sa druge strane, opet su imali oprečna mišljenja na temu budućnosti misije UN na Kosovu. London i Vašington i dalje insistiraju da se ta misija, koja je značajno smanjena od 2008. do danas, svede na minimum, dok Moskva smatra da bi taj potez bio neoprezan. Priština je takođe tražila ukidanje Unmika.
I za predsednika Srbije Tomislava Nikolića ovo zasedanje bila je već viđena koreografija u kojoj je reagovao, kako je naveo, na provokacije prištinske strane. Ponovo su Amerikanci i Britanci, ovoga puta uz podršku Japana, Ukrajine i Francuske, zatražili da se izveštaji Unmika Savetu bezbednosti, umesto na tri meseca, podnose dva puta godišnje, čime bi se ova tema "udaljila od stola" UN.
To nije ništa novo jer zapadne zemlje o tome insistiraju još od kada je formirana misija EU na Kosovu (Euleks), koja je, između ostalog, preuzela vladavinu prava.
Prvi izveštaj novog generalnog sekretara Antonija Guteresa o Kosovu upozorava da zapaljiva retorika koju su u poslednje vreme koristile obe strane preti da ostavi trajne posledice na dijalog između Beograda i Prištine.
- Činjenica je da niz događaja koji su detaljno opisani u izveštaju generalnog sekretara UN zajedno podrivaju poverenje i situaciju guraju ka novoj nestabilnosti i novim sukobima - rekao je Tanin.
Ono što je, međutim, posebno zanimljivo u Guteresovom izveštaju je da pozitivno ocenjuje rad Euleksa.
Nikolić je za eskalaciju tenzija optužio kosovske Albance, navodeći pretnje koje je Beogradu, iz pritvora u Francuskoj, upućivao bivši regionalni komandant OVK Ramuš Haradinaj, kao i zaustavljanje voza ka Kosovskoj Mitrovici.
- Poruka koju sa ovog mesta želim da pošaljem svim ekstremistima jeste da mirna rešenja nemaju alternativu. Problemi i otvorena pitanja moraju se rešavati putem dijaloga, a ne pretnjama i upotrebom sile - rekao je Nikolić.
On je insistirao da bi se formiranjem vojske Kosova prekršila Rezolucija 1244.
Tema i Haradinaj
Kosovska ambasadorka u SAD Vljora Čitaku kazala je u Njujorku da Priština traži oslobađanje Haradinaja.
- Ne sumnjamo da će taj kafkijanski proces biti okončan uskoro i da će se Haradinaj vratiti na Kosovo - rekla je ona na sednici SB UN o Kosovu.
Ona je istakla da se Srbija ne suočava sa prošlošću i sa stvarnim zločinima počinjenim 1999. godine, već bira put negacije. Te da one koji su činili zločine postavlja na visoke funkcije, kao što je slučaj sa generalom Dikovićem.