Svadbarski selfi Veseljija sa Trampom uzaludno veseli Albance
Ne bi trebalo pridavati preveliku pažnju selfiju zvaničnika Prištine sa predsednikom SAD i navodnoj podršci koju je dobio kosovski spiker. Jer čim se prvi političar iz Srbije "uslika" sa Trampom, eto nama demantija Veseljijevog selfija. I novih bilborda "Donalde - Srbine" širom Srbije.
Ako jedna dobra slika vredi više od hiljadu reči, onda loša slika, ako uz nju "učitate“ nekoliko reči sopstvenog teksta, ima neprocenjivu vrednost. Posebno ako ste političar sa Balkana fotografisan sa nekim jako bitnim i moćnim. Vrh političkog marketinga. I manipulacije.
Poslednju „kampanju“ iz serije „svadbarskih selfija sa liderima sveta“ imao je predsednik skupštine Kosova Kadri Veselji, koji je na svom profilu na Fejsbuku obajvio fotografiju sa Donaldom Trampom.
I expressed my deep gratitude to President @realDonaldTrump over US support for #Kosovo. We're blessed w/ the alliance btwn our two peoples. pic.twitter.com/8LcYxPyX3b — Kadri Veseli (@KadriVeseliKS) February 22, 2017
Pinki je video Tita, a Veselji Trampa
Uz fotografiju na kojoj Veselji i Tramp poziraju kao gosti i sa mladine i sa mladoženjine strane, spiker kosovskog parlamenta je naveo da će Kosovo za Trampovog mandata postati punopravna članica Ujedinjenih nacija, zbog podrške američke administracije i novog predsednika.
Fotografija Veseljija i Trampa izazvala je oduševljenje među Albancima na Kosovu, a razočarenje kod dela srpske javnosti koji je od novog američkog predsednika očekivao da u prvoj godini mandata ne samo Srbiji vrati Kosovo, već maltene da uspostavi novo "Dušanovo carstvo“.
Međutim, problem i sa Veseljijevim veselim Albancima, kao i sa Srbima razočaranim Trampom jeste u tome što sve i da je Tramp rekao ono što je Veselji naveo uz fotografiju, slika iz serije "Pinki je video Tita“ u političkom smislu ne znači ništa. Osim što je dokaz da je Veselji video Trampa.
Jer sve i da je Veselji dobio Trampovu "podršku“ kojom se pohvalio, rečenice koje je izgovorio novi američki predsednik su samo kurtoazne, diplomatske fraze koje lideri velikih država izgovaraju kolegama iz banana-republika.
Posle Tita - banana
I tu dolazimo do dijagnoze "bolesti“ balkanskih političkih elita. Ako je socijalistička Jugoslavija bila gigant u međunarodnim odnosima, makar do Titove smrti, sve njene naslednice su velikim silama izvan vidokruga i na dalekoj periferiji.
Zato se i svaki balkanski lider koji je video Buša ili Obamu (neka se spremi Tramp) i još susret ovekovečio fotografijom, posle toga po pravilu pohvalio kako je imao "srdačan i prijateljski razgovor“ i uz to dobio "punu podršku“ zvaničnog Vašingtona.
U marketinškom smislu, svadbarski selfiji ovdašnjih lidera sa američkim predsednicima dolaze kao kec na desetku u igri lova na glasove politički neprosvećenih birača. Vođama zemalja koje "vežbaju demokratiju“ nekoliko decenija, fotografije sa liderima država koje demokratiju upražnjavaju vekovima, osim marketinških, donose i efekat pumpanja sujete.
No, da ne bismo gledali preko plota u tuđe dvorište, podsetićemo na nekoliko primera fotografija lidera iz Srbije i u njih učitanih političko-marketinških tekstova iz njihovih marketinških kuhinja.