"Neophodna reforma političkih stranaka"
Reforma političkih stranaka trenutno je iznad svih drugih reformi u društvu, jer su Srbiji potrebne stranke koje proizvode politički kvalitet i uspostavljaju sistem odgovornosti i pravih vrednosti, poručio je za "Novosti" ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković.
Marković je kazao da "danas naše stranke podsećaju na komete, glava je vidljiva, jasno obasjana, ali rep, koji se proteže hiljadama kilometara, sadrži svega i svačega što se ne vidi".
"Vidimo lidere političkih stranaka, glasamo opredeljujući se za njih ili protiv njih, a uz njih se provlače ljudi za koje nikada ne bismo glasali da se pojave pred nama kao kandidati, svojim imenom i prezimenom", rekao je on.
Marković smatra da je to direktna posledica proporcionalnog depersonalizovanog izbornog sistema, u kojem su i kandidati svesni da sve duguju političkoj stranci, da su samo njoj odgovorni i da građani nisu glasali za njih već za njihovu stranku.
"Potreban nam je novi, veći legitimitet političkih subjekata, institucija i procesa, a iznad svega potreban nam je novi kvalitet politike", kazao je on i dodao da te ciljeve "možemo postići samo stvaranjem drugačijeg zakonskog okvira u kojem deluju političke stranke".
Što se tiče ukidanja blanko ostavki lokalnih odbornika, on je ocenio da će nastati određeni problemi u primeni odluke Ustavnog suda ali da je značaj ove odluke za demokratiju u Srbiji "toliki da pitanje trenutnih posledica te odluke uopšte nije bitno".
Govoreći o prenošenju određenih poslova sa republike na lokalne organe, on je kazao da je poslao pismo svim ministrima da sagledaju mogućnosti za dalju decentralizaciju kroz prenošenje nadležnosti, pre svega, Beogradu kao najvećoj jedinici lokalne samouprave.
"Imamo jasnu podelu jedinica lokalne samouprave na Beograd, gradove i opštine, pa je lakše sagledati mogućnosti za spuštanje ingerencija na niži nivo", rekao je on i naveo da je isto pismo poslao svim gradovima i opštinama.
Marković je kazao da regionalizacija neće rešiti probleme Srbije, jer "ona nije taj čarobni štapić" i da u ovom momentu ne postoje ustavne pretpostavke za regionalizaciju, a ne postoji ni jedna ozbiljna analiza niti ideja kako bi ta regionalizacija trebalo da izgleda.
"Ja sam za regionalizaciju, ali pozivam na uzdržanost i stručni pristup sa manje dnevne politike", rekao je on i dodao da "zemlja sa tako tragičnom skorom istorijom ne bi smela olako da pristupa ovim temama".