EU: U Srbiji previše medija - 937
U Srbiji postoji previše medija, kvalitet njihovog sadržaja je na niskom nivou, a sredstva koja su im na raspolaganju su premala, piše u medijskoj studiji čiji su tvorci strani eksperti koje je angažovala EU.
Predstavnici Ministarstva kulture, Evropske komisije i OEBS-a danas su za okruglim stolom "Evropski put za srpske medije" predstavili studiju koja sadrži smernice za izradu Medijske strategije za transformaciju medijske scene u Srbiji.
U izveštaju, koji su evropski stručnjaci načinili na osnovu komparativne analize medijskih scena u Srbiji, Nemačkoj, Austriji i Danskoj, ističe se da je postojeće stanje na medijskoj sceni u Srbiji neodrživo i da se mora menjati zakonskim i instititucionalnim reformama.
U tekstu se navodi da su plate u medijima u Srbiji veoma niske, što može ugroziti uređivačku nezavisnost i sniziti etičke standarde u novinarstvu.
U Srbiji 937 javnih glasila
|
Ocenjeno je da je Srbija premala, a njena ekonomija nedovoljno razvijena da bi imala postojeći broj televizija sa nacionalnom pokrivenošću, te podseća da u državama regiona, osim javnog servisa, funkcionišu svega jedna ili dve komercijalne televizije.
U dokumentu se preporučuje ukidanje državnog vlasništva nad lokalnim i regionalnim medijima i predlažu inovativni načini finansiranja medija, a kritikuje se i način na koji je u Srbiji ustrojen sistem regulatornih tela.
Ocenjuje se da bi u u Srbiji digitalizacija televizijskog signala trebalo da bude sprovedena do aprila 2012. godine, te da je tehnički moguće postojanje 32 digitalne nacionalne frekvencije, ali da je optimum osam kanala kako bi kvalitet slike bio na valjanom nivou.
Na osnovu smernica koje su postavljene u ovoj studiji, a nakon završetka javne rasprave, biće načinjena Medijska strategija za transformaciju medijske scene u Srbiji.
Medijsko tržište po evropskim standardima
Ministar kulture Nebojša Bradić je na skupu "Evropski put za srpske medije", kome su prisustvovali i predstavnici medijskih kuća i udruženja, izjavio da će usvajanje Medijske strategije biti prekretnica u razvoju medijske scene u Srbiji.
"Medijsko tržište biće ustrojeno po najvišim evropskim standardima", rekao je Bradić.
"Proteklih deset godina nije bilo sistemskog rešavanja problema sa kojima se mediji suočavaju i zato smo se obratili evropskim ekspertima da izrade jednu ovakvu studiju, koja bi rešila pitanja privatizacije medija, udela države u medijima, kao i mogućnost finansiranja", rekla je Vučković-Lesendrić.
"Očekujem neslaganja i kontroverze, što je važno u demokratskom procesu, ali najvažnije je da je javna debata na ovu temu počela", poručio je Dežer. |