Vojna baza u Kelebiji - Orbanova politička igra?
Zašto je mađarska vojska odlučila da izgradi vojnu bazu u blizini graničnog prelaza sa Srbijom na Kelebiji?
Upućeni tvrde da je tu reč o čistoj politici, ali i o uvertiri za još oštrije mađarske zakone, čije usvajanje tek sledi.
- Političke igre i predizborna kampanja. To su glavni razlozi za izgradnju, uslovno rečeno, četiri kasarne na granici Mađarske i Srbije - kaže novinar Gabor Bodiš, prenosi B92.
- Jedna od glavnih strategija Mađarske vladajuće stranke FIDES je odbrana suvereniteta Mađarske. Sa jedne strane to je stalna borba sa birokratijom, kako to ovde nazivaju, u Briselu, znači to je svojevrsna antibirokratska revolucija u Mađarskoj, a sa druge strane to je odbrana granice - rekao je Bodiš.
Sa njim je saglasan i Radoš Đurović iz Centra za pomoć tražiocima azila, ali smatra da će ova odluka stvoriti dodatne probleme.
- Poruka je jasna, pooštriće se kontrola granice, isto tako uvešće se novi limiti, kada vojska dodatno kontroliše granicu to podrazumeva veći stepen pozornosti, slabiju prohodnost i onda definitivno sve veće gomilanje ljudi na našoj strani granice - tvrdi on.
Odbrana granice trebalo bi da bude uvertira u izglasavanje četiri nova zakona u Mađarskom parlamentu.
Sada Mađarska policija može da uhapsi svakog migranta koga zatekne u pojasu od 8 kilometara od granice, a prema novom zakonu, to bi trebalo da mogu na celoj teritoriji države.
- Drugi zakonski predlog, da se migrantima više ne dozvoljava slobodno kretanje po Mađarskoj, nego će oni u kontejnerima čekati da se njihov zahtev za azil presudi. Ovakve mere, međutim, pokazuju i nemoć samog zida, koji definitivno ne uspeva da zaustavi i zadrži ljude koji i dalje, uprkos svim naporima Mađara ulaze u Mađarsku i svoj put nastavljaju dalje - dodao je Đurović.
Mađarska je na 170 kilometara granice sa Srbijom prošle godine izgradila pograničnu ogradu, kao i na 136 kilometara na granici sa Hrvatskom, da bi sprečila nelegalni ulazak migranata.