I Albanci sa juga hoće predsedničku fotelju
Albanci sa juga Srbije nameravaju da učestvuju na predsedničkim izborima u Srbiji, i to sa svojim kandidatom, saznaje Sputnjik.
Naime, kako nam je nezvanično rečeno u razgovoru sa liderom jedne od albanskih stranaka sa juga, takav plan se razmatra, ali još nije usaglašen sa ostalim strankama.
- Ideja je potekla iz Prištine posle nedavnog sastanka naših lidera sa predsednikom Kosova Hašimom Tačijem i ostalim kosovskim zvaničnicima. Naime, mi smo svesni da nećemo pobediti na tim izborima, ali ovo svakako jeste dobra prilika da glasno ukažemo na položaj Albanaca u Srbiji - kaže sagovornik Sputnjika.
Da bi se bar jedna albanska stranka mogla pojaviti na predsedničkim izborima, pa bilo i kao glasačka, potvrdio je član predsedništva Partije za demokratsko delovanje (PDD) Beljulj Nasufi koji je u Preševu izjavio "da ta partija još nema stav o eventualnoj podršci nekom kandidatu na predsedničkim izborima u Srbiji, ali da postoji mogućnost da se podrška da kandidatu oko koga se postigne saglasnost na sednici Predsedništva partije".
Podržaćemo kandidata....
Nasufi je ovome dodao da će ova stranka ako bude doneta odluka da se podrži neki od predsedničkih kandidata pozvati svoje glasače da izađu na izbore.
To bi bio prvi put u novijoj istoriji Srbije da Albanci na jugu Srbije glasaju na predsedničkim izborima.
Nasufi kaže da iako PDD (Riza Haljimi) ima jednog poslanika u Skupštini Srbije koji nije zvanično deo vladajuće većine, ali je podržava, do sada nije bilo razgovora sa kandidatima opozicionih partija na predstojećim predsedničkim izborima u Srbiji.
- Partija će prilikom donošenja odluke o tome da li će podržati nekog od predsedničkih kandidata biti pragmatična i glasati za svoje interese, odnosno, za onog kandidata s kojim bude postignut najveći stepen razumevanja - kaže Nasufi.
To bi značilo - priznanje Srbije
Željko Cvijanović, glavni urednik "Novog Standarda", u izjavi za Sputnjik kaže da ne veruje da će se tako nešto desiti.
- Ne verujem da će oni izaći sa kandidatom, jer cela njihova strategija u poslednjih 20 i kusur godina sastoji se u tome da oni zapravo bojkotuju izbore. Ako bi oni izašli na izbore to bi u stvari značilo priznanje predsedničke vlasti, to jest, priznanje države Srbije. A Albanci sa juga, a posebno iz Preševa, nisam siguran da priznaju državu Srbiju - kaže Cvijanović.