Nikolić zastupao tvrdu liniju
U Briselu je u utorak uveče završena nova runda pregovora Beograda i Prištine na najvišem nivou, ali sudeći po izjavama učesnika, bez bilo kakvih konkretnih rezultata.
Novih dogovora nema, osim da će se razgovori na visokom nivou nastaviti i to u konstruktivnom tonu.
Javnost u Srbiji, međutim, više je zatečena time što je predsednik Srbije Tomislav Nikolić posle skoro četiri godine ponovo učesnik Briselskog dijaloga. Prema nezvaničnim informacijama, šef države je bio u delegaciji Srbije na zahtev premijera Aleksandra Vučića. Nakon odvojenih izjava Vučića i Nikolića bilo je očigledno da su se premijer i predsednik podelili - dok je Vučić "spuštao loptu" i pozivao na "odgovorno ponašanje" i da se ne govori "ništa loše o drugoj strani", Nikolić je nastojao da pokaže da je "tvrd" sagovornik.
Već na prvom, posebnom sastanku srpske delegacije s visokom predstavnicom EU Federikom Mogerini, Nikolić je izjavio je da se EU grdno vara ako misli da ucenjuje Srbiju kad je u pitanju nezavisnost Kosova.
- Sa nama razgovora o nezavisnosti nema. O boljem životu, jednakim uslovima za sve, za to smo spremni. Ako EU misli, ili bilo koja država na svetu da može da nas uceni da priznamo nezavisnost, grdno se varaju - preneo je Nikolić izveštačima u Briselu.
Konstatovao je da se sve svodi na to da Beograd dobije nove obaveze, dok Priština ni preuzete ne ispunjava. Činjenica da se Nikolić posle toliko godina vratio u pregovarački proces i da mu je retorika kao u vreme dok je pridobijao glasove na prethodnim predsedničkim izborima, u srpskoj javnosti je dovedena u vezu sa budućim izborima koji treba da dovedu novog stanara na Andrićevom vencu.
Analitičar Dragomir Anđelković smatra da je srpski predsednik otišao u Brisel, između ostalog, i rukovođen unutrašnjom politikom.
- Tomislav Nikolić vrlo često daje jače izjave. Retorički vrlo nacionalno snažno nastupa, ali to radi za unutrašnju upotrebu - navodi ovaj analitičar.
Prozivka Tačija
Nakon što je Federika Mogerini imala odvojene sastanke, prvom sa srpskim, pa potom sa rukovodstvom Kosova, Hašimom Tačijem i Isom Mustafom, usledio je sastanak dve delegacije uz posredovanje visoke predstavnice EU. Iz tima predsednika Srbije su plasirali i informaciju da je Nikolić Tačiju u jednom momentu rekao da veruje da se neće više susretati jer postoje ozbiljne optužbe da je počinio ratni zločin.