Putin stvara moćnu Srbiju
Novi predsednik SAD Donald Tramp neće biti zainteresovan za Zapadni Balkan, a moguće je čak i potpuno povlačenje američkih trupa iz tog regiona, ocenjuje za "Dojče vele" nemački politikolog i istoričar Zibo Jansen.
Na pitanje "može li onda da se dogodi da Tramp Zapadni Balkan potpuno prepusti Putinu", predavač na Institutu za anglo-američku istoriju na Univerzitetu u Kelnu i član Kelnskog foruma za međunarodne odnose i bezbednosnu politiku kaže da misli da će se "on (Tramp) iz tih pitanja potpuno povući".
- On će to proglasiti evropskim pitanjem, a s obzirom na to da Evropljani i sami u tome nisu jedinstveni - recimo, Kosovo nisu priznale sve članice EU - to će, prema mom mišljenju, vrlo jasno ići u pravcu da će Rusija faktički tamo igrati ubuduće vrlo jaku ulogu ili imati uticaj - rekao je Jansen.
On se boji da se "sada, sa Putinom koji ima vrlo jasno interes da ojača Srbe, i na drugoj strani s Trampom, tamo zaista ponovo stvara neravnoteža, da bi jednostrano na kraju Srbi tamo mogli da zaoštre ton".
Nemački stručnjak ocenjuje da je "sigurno opravdan" strah u Prištini da bi moglo da dođe do podele Kosova.
- Njima je predsednik Srbije indirektno zapretio ratom. Kosovsko rukovodstvo, moramo biti fer i to takođe reći, takođe je ratoborno reagovalo. Na obe strane, dakle, imamo malo toga da vidimo što ide u prilog popuštanju napetosti. Verujem da je to za obe strane i dalje veoma odlučujuće pitanje - rekao je Jansen.
Sankcije Dodiku mrtvo slovo
Upitan da li je moguće da administracija Donalda Trampa ukine nedavno uvedene sankcije Miloradu Dodiku, Jansen kaže da je to "to vrlo važno pitanje", ali da u ovom trenutku ne želi da se izjašnjava.
- Mogu da zamislim, s obzirom na to da Rusija osuđuje te sankcije, da Tramp zaista, ako želi nagodbu sa (ruskim predsednikom Vladimirom) Putinom, u najmanju ruku neće da sledi te sankcije - rekao je nemački stručnjak.
Tome u prilog idu i saznanja Al Džazire Balkans da nijedna država članica Evropske unije nije predložila pridruživanje američkim sankcijama protiv Dodika.
Iako su diplomate završile sastanak jednoglasno složne da se i dalje pomno prati razvoj događaja u RS, nijedan od njih nije predložio pridruživanje američkim sankcijama.
Al Džazira podseća da su Dodiku sankcije uvedene pre nekoliko dana, a američka ambasadorka u Bosni i Hercegovini Morin Kormak obrazložila je takvu odluku Dodikovim kršenjem odluke Ustavnog suda BiH o proslavi Dana RS.
On navodi da "kosovski Albanci žele celo Kosovo, a Srbi ne žele da priznaju Kosovo kao nezavisnu državu i žele vlast bar nad severnim delom".
- Tu ima mnogo potencijala za konflikt. To je trenutno sprečeno time što su tamo međunarodne trupe. Ali ako bi se one povukle - zašta naravno uvek postoji mogućnost, da recimo SAD kažu da povlače svoj kontingent - onda je pitanje da li bi Evropljani imali volje i da li su u situaciji da tamo zaista masovno stacioniraju trupe i spreče novi rat - kazao je Jansen.
Tvrdi da je "razgovarao sa mnogim ljudima na Balkanu, u Sarajevu, na Kosovu", i da mu "svi jednoglasno kažu da bi u naredne tri do četiri godine mogao da izbije oružani konflikt, ukoliko Zapad ne pokuša da tamo podrži demokratsko, civilno društvo".
Upitan da li "očekuje zaista da bi Tramp mogao da donese i odluku o povlačenju američkih trupa", Jansen odgovara potvrdno i kaže da "to zaista očekuje".
On smatra da bi to "bio katastrofalan scenario i za Evropsku uniju i to zbog toga što bi Balkan bio prepušten sam sebi".
Svoboda: Sledi neizvesnost
Predsednik Upravnog odbora Centra za demokratiju i pomirenje u jugoistočnoj Evropi Hanes Svoboda smatra da izbor Donalda Trampa donosi neizvesnost po pitanju stabilnosti na Balkanu.
On je podsetio da i "Rusija pokušava da ponovo ojača svoj uticaj u regionu, čime se smanjuje privlačnost EU".
Svoboda smatra da za Trampa Balkan sigurno neće biti među prioritetima.