"Postoje dva Vučića - za strano i domaće tržište"
"Kao i Mitrovica, i Vučić je dvostruk: postoji u verziji za izvoz, za inostranstvo, gde istupa kao trezveni pragmatičar, što zaista i ume da bude. Ali, postoji i Vučić za domaće tržište…", piše "Frankfurter algemajne cajtung".
Novinar ovog nemačkog lista Mihael Martens piše o "Železničkoj drami na Kosovu": "Neki vozovi postižu cilj iako do njega ne stižu“. Predsednik države Tomislav Nikolić zapretio je slanjem srpske armije. To što je kosovska vlada poslala na Sever Kosova specijalce, znak je da Albanci žele rat, rekao je. Sad, u Srbiji postoji samo jedan visoki političar koji Nikolića ozbiljno shvata, naime - sam Nikolić, jer su se Srbi navikli da na izjave svog predsednika gledaju kao na loše vreme ili bolove u želucu. Ali umešao se i premijer Aleksandar Vučić, koji vuče sve konce u Beogradu".
"Vučić za još uvek iznenađujuće veliku naklonost građana može da zahvali ne samo reformski orijentisanoj ekonomskoj politici i tome što važi kao odlučni maher - već i tome što unutrašnju politiku inscenira kao permanentnu nacionalističku sapunsku operu", dodaje se u tekstu.
Autor podseća da ovaj voz nije bio tako "istorijski" kao što je to srpska vlada tvrdila.
"Odavno postoji redovna železnička linija iz Srbije za Kosovo. Ona saobraća, a da je pri tome ne zaustavlja kosovska policija. Samo sa vagonima koji nisu oblepljeni srpskom spoljnom politikom. Jedan takav voz, pa i da dolazi iz Beograda, ne bi upao u oči, ali ovaj je trebalo da privuče pažnju. Vlast u Srbiji je na slučaju šarenog voza pokazala kako ume da istovremeno kreira neki problem, pa da se onda pojavljuje kao neko ko će taj problem da reši. To je veoma opasno rešenje", zaključuje nemački list.