Kasapin nišani srpske crkve
Strah od terorizma na domaćem terenu nije dominantan kod građana Srbije, ali se posle alarmantnog novogodišnjeg tvita bivšeg šefa diplomatije Vuka Jeremić, sada sa istim upozoravajućim tekstom oglasio i "Dejli mejl".
Pozivajući se na izvore u italijanskim specijalnim službama, britanski "Dejli mejl" je objavio da je albanski džihadista Lavdrim Muhadžeri, poznat i kao Abu Abdulah el Kosovo, sa još 400 militanata, prodro iz Sirije u Evropu sa talasom izbeglica.
Odred terorista predvodi upravo ovaj "kasapin iz Kačanika", a mete njihovih napada biće institucije na Kosovu i Srpska pravoslavna crkva, piše list.
Predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju Milovan Drecun smatra da je pretnja realna.
- Primećeno je da se u poslednje vreme organizovano po grupama vratilo više desetina pripadnika tzv. Islamske države sa prostora Kosova i Metohije, što može da ukazuje na pripremu za izvođenje terorističkih akcija - kaže Drecun, dugogodišnji novinar kome je uža specijalnost upravo vojno-bezbednosna problematika.
Na pitanje da li će država Srbija tražiti od Kfora i KPS da podignu nivo zaštite objekata SPC, Drecun nas je uputio na Vladu Srbije. U institucijama izvršne vlasti se povodom pisanja britanskog lista juče nisu oglašavali, ali su zato u provladinim medijima i dalje vodi hajka na Vuka Jeremića.
Bez nagađanja o metama
Milovan Drecun nije želeo da spekuliše o tome koliko je realno da napadi budu organizovani i u centralnoj Srbiji.
- Nije utvrđeno da postoje planovi, a unapred spekulisati je besmisleno. Sve zavisi od ciljeva koje teroristi žele da postignu i koga žele da zastraše. Interesi zapadnih država, odnosno država koje učestvuju u sukobima u Siriji su prvenstveno njihove mete - kaže Drecun.
On primećuje da je Kosovo do sada bilo više regrutna baza za teroriste, ali da njihovo grupisanje u otcepljenoj srpskoj pokrajini ukazuje na moguću akciju.
Bivši šef srpske diplomatije i jedan od mogućih predsedničkih kandidata, u prvom novogodišnjem obraćanju javnosti preko Tvitera upozorio je na opasnost od terorizma u Srbiji. Nakon terorističkog napada u Istanbulu, Jeremić je konstatovao da je "pitanje trenutka kada će se nešto slično desiti i u Srbiji".
"Ko misli da će Balkan zaobići posledice ubrzane radikalizacije Bliskog istoka, na žalost greši. Krajnje je vreme za bezbednosnu reviziju", usledio je novi tvit.
Na kraju je konstatovao da su Srbiji potrebne nova vojna doktrina i strateška dokumenta u vezi sa odbranom i bezbednošću, "koji bi uzeli u obzir nove pretnje i trendove".
S obzirom na to da je kao predsedavajući Generalnom skupštinom UN ostvario brojne međunarodne kontakte i da ih je jačao i kroz svoju nevladinu organizaciju Centar za međunarodnu saradnju i održivi razvoj, kao i kroz prilično uspešno lobiranje u trci za generalnog sekretara UN, lako je zaključiti da Jeremić raspolaže sa više podataka međunarodnog karaktera od prosečnog domaćeg političara. Njemu, međutim, pojedini političari iz vladajućeg SNS-a prete prijavom zbog širenja panike.
Radio u Bondstilu
Italijanski list "Espreso" je krajem godine pisao da se Lavdrim Muhadžeri, jedan od najtraženijih vođa takozvane Islamske države (IS), vratio pre par meseci na Kosovo. Dvadesetsedmogodišnji "kasapin iz Kačanika", kako ga još zovu, široj javnosti je poznat po jezivim slikama iz 2014. godine na kojima odrubljuje glavu nevernicima. Muhadžeri je uočen u Makedoniji još polovinom novembra. Muhadžeri odlično poznaje neprijatelja budući da je pre nego što se preobratio u džihadistu radio u američkoj bazi Bondstil, a pre toga za NATO u Avganistanu. Kako su Italijani pisali, njegov povratak predstavlja ozbiljnu pretnju ne samo za Balkan, već i za mnoge evropske zemlje gde džihadista ima kontakte i može da organizuje napad.