Vojska i policija žrtve rasipnika
Nova godina donosi i nove proteste zbog neispunjenih obećanja Vlade Aleksandra Vučića. Protest su najavili članovi Policijskog sindikata Srbije i Vojnog sindikata Srbije, koji su do sada tri puta protestovali pred kraj prošle godine, a sada za 28. januar najavljuju novi izlazak na ulice.
Da vlast, uprkos potcenjivačkim izjavama, ipak strahuje od protesta, videlo se i po kontramitingu koji je organizovan ispred Vlade Srbije, što je bio prvi takav slučaj od vremena Slobodana Miloševića i izborne krađe 1996. godine.
Novica Antić, predsednik Vojnog sindikata Srbije, kaže da oni ne traže ništa više para za budžet Ministarstva odbrane, već samo da se pravilno raspodele.
- Treba znati da čak 76 procenata zaposlenih u Ministarstvu odbrane ima plate niže od prosečnih plata u Srbiji. Prema novcu se nedomaćinski odnosi, pa zato ministar odbrane Zoran Đorđević izvrdava istinu kada kaže da nema novca. Može se uštedeti na nabavkama, smanjiti dotacije nevladinim organizacijama, koje su u 2015. godini iznosile pet miliona dinara - objašnjava Antić.
I Veljko Mijailović, predsednik Policijskog sindikata Srbije navodi da je situacija u MUP-u Srbije teška.
- Premijer Vučić nam je pre više od godinu dana obećao jednokratnu pomoć od 20.000 dinara i od tada ništa nije isplaćeno. Tražimo da se povećaju dnevnice za operativni sastav policije koji radi na migrantskoj krizi, ali i da se reši problem što se ranjenim policajcima oduzima status ovlašćenog službenog lica, čime su im i plate, a kasnije i penzije mnogo manje. Toliko ministar Nebojša Stefanović brine o patriotama - kaže Mijailović.
Regruti plaćeniji od zaposlenih
Koliko su zarade u Vojsci Srbije nelogične, pokazuje i jedan primer: regruti koji odu na dobrovoljno služenje vojnog roka imaju mesečnu platu od 25.000, dok majstor zaposlen za stalno u Vojsci Srbije ima platu od 22.000, kažu u Vojnom sindikatu Srbije.