Srbi se svađaju, Priština se smeje
Sukob među poslanicima Srpske liste koji zastupaju interese Srba na Kosovu u institucijama u Prištini, prethodnih nedelju i po dana kulminirao je serijom događaja koji su počeli smenom Ljubomira Marića, ministra lokalne samouprave u kosovskoj vladi, koji je kadar Srpske napredne stranke.
Taj potez je povukao kosovski premijer Isa Mustafa, u dogovoru s poslanicima Srpske liste, članovima Pokreta socijalista, koji su kako kažu bili "nezadovoljni učinkom ministra". Na Marićevo mesto imenovana je Mirjana Jevtić iz Pokreta socijalista. Usledile su optužbe s jedne i druge strane.
Branimir Stojanović, zamenik kosovskog premijera, Dalibor Jevtić, ministar za povratak i Ljubomir Marić, doskorašnji ministar u kosovskoj vladi, članovi SNS-a, zatražili su od Aleksandra Vulina, lidera Pokreta socijalista, da isključi iz stranke "sve aktere razbijanja srpskog nacionalnog jedinstva", ukoliko ne stoji iza njih. Vulina su optužili da je "u prelomnom trenutku pokazao političko licemerje" i "potvrdio savez" s kosovskim premijerom Isom Mustafom jer nije isključio iz stranke poslanike Srpske liste koji su se vratili u kosovski parlament.
Srbi na Kosovu uglavnom u ovom sukobu ne vide ništa dobro po njihov status i položaj.
- Jednostavno, u Prištini nam se smeju. Ne mogu da definišu ovo što se dešava. Ko je zamrznut? Ko je razmrznut? Stvarno, da nismo Srbi slatko bismo se i mi ovome smejali. Ovako, ne možemo - kaže Aleksandar Đikić iz Srpskog nacionalnog foruma (SNF)
On smatra da ovaj sukob vodi "daljem urušavanju položaja srpskog naroda i države na KiM".
Slušaju samo Beograd
Kada je reč o poverenju Srba na Kosovu u srpske političke predstavnike u Prištini, Đikić ocenjuje da "imaju poverenja taman kao putnici koji su seli u autobus do Beograda".
- A gorivo je na rezervi, gume su istrošene, a vozač alkoholisan. Baš tu vrstu poverenja osećaju.
Đikić navodi da SNF od početka upozorava na opasnu pojavu postavljanja mediokriteta na odgovorne funkcije.
- S tim u vezi uopšte nismo iznenađeni poslednjim dešavanjima unutar grupacije koja sebe naziva Srpskom. Srpska nije izabrana glasovima sugrađana, dakle demokratski, nego je oktroisana iz Beograda. Do sada ništa nisu radili a što nije direktno naloženo iz Beograda, pa je teško poverovati i da je ovaj sukob spontan - kaže Đikić.