SPC prednjači u priznanju Kosmeta
Zbog neslaganja sa odlukama Sinoda Srpske pravoslavne crkve, deo monaha eparhije Raško-prizrenske je napustio manastire. Manastir Svetih arhangela ostao je gotovo prazan, a jeromonah Ksenofont Tomašević u razgovoru za "Vesti" kaže da je "verujući narod svestan koliko je odluka o odlasku bila teška".
- Dobro su upoznati i razumeju zbog čega odlazimo. Naš ostanak bi još manje pomogao, jer bismo ispali licemerni mireći se sa onim sa čime se ne slažemo - kaže on.
Crkve na Kosmetu su imale veliku ulogu u životu naroda. Jeste li vi ostavili taj narod?
Haotična crkvena politika
Kfor, koji čuva manastire, se povlači?
|
- U hrišćanskom smislu ako se molite za nekog, vi ga niste ostavili. A molitva deluje i kilometrima daleko. Narod nismo ni ostavili, ni zaboravili. Nama je jako teško, ali ne možemo da prihvatimo i pomirimo se sa nečim sa čime se ne slažemo. Ne možemo da budemo licemeri. Nismo pobegli od straha, i bratija se nije plašila i u najtežim okolnostima i situacijama je ostajala i bila uz svoj narod. Znamo da je odlazak težak i da nije rešenje, ali i da davanje takvog legitimiteta nije korisno. Narod nas zove i nada se da ćemo da se vratimo. Što se tiče pitanja o ostavljanju našeg naroda, ipak bi to pitanje trebalo da postavite patrijarhu i vladikama. Da li je to bilo na korist Crkve i da li je sada zaista sve u redu kada nema vladike Artemija, čijim progonom s Kosova smo sebi nesumnjivo dali autogol.
Da li vas je neko kontaktirao od političara?
- Nismo imali neke kontakte, ali je jasno da su aktivno učestvovali u smeni vladike Artemija. Ipak, mislim da su u velikom problemu. Nisu očekivali ovakav obrt situacije, da ćemo otići i da nećemo posustati. Mi ne možemo da budemo saučesnici loših odluka, ali iako odlazimo, naše srce ostaje ovde, u Svetim arhangelima. Nikome nije lako. Svima je jasno da je to veliki bol u narodu. Srbi su slabi i razjedinjeni, pa ni ne može da nam bude drugačija situacija u Crkvi, jer je jerarhija u narodu i od naroda.
Ko zna bolje, široko mu polje
Šta i kako dalje?
|
Da li je ovde reč o problemima u crkvi ili uticaju politike?
- Nesumnjivo! Nekako je ključno i simbolično bilo kada je vladika Artemije uskratio gostoprimstvo Džozefu Bajdenu u Dečanima, i kada je zamerio predsedniku Borisu Tadiću što nije zatražio blagoslov za dolazak. Čak čujemo upozorenja da je reč o svojevrsnoj sprezi državne i crkvene oligarhije, a kako mi se čini, Crkva preuzima vodeću ulogu u takozvanom mekom priznanju Kosova, počevši sa pričama o podeli eparhije.
Smatrate da KPS nema kapacitete za čuvanje manastira?
- Prvo, iz moralnih razloga ne možemo da im prepustimo čuvanje, jer 2004. godine su strukture KPS pomagale demonstrantima da pale i ruše naše svetinje. Drugo, i stranci kažu da na nivou profesionalnosti nisu dorasli ni mnogim drugim zadacima. I ne samo da nemaju kapacitete, i njihovo čuvanje bi bilo simbolično.