Priština ni na mala vrata ne može u Savet Evrope
Srpska delegacija u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope sprečila je pokušaj Prištine da dobije stalna mesta u toj evropskoj instituciji.
Šef stalne delegacije Skupštine Srbije pri PSSE Aleksandra Đurović za Sputnjik je rekla da je srpska delegacija, iako nije bila ni obaveštena ni konsultovana o memorandumu koji bi to omogućio Prištini, ipak uspela da spreči njegovo usvajanje.
Đurovićeva je istakla i da je posle uvida u taj tekst srpska delegacija uputila pismo predsedniku PSSE Pedru Agramuntu, tražeći da se taj predlog kao pravno neutemeljen skine sa dnevnog reda i da se ne dozvoli diskusija i rasprava o njemu.
Pročitajte još:
* Rusi odbrusili Zapadu zbog Kosova: Ma kakva država?!
* Dačić odbrusio Evropi: Da li očekujete da Srbija prihvati KiM? I kako Kosovo može da bude država?
- Takav jedan predlog koji je došao od generalnog sekretara Skupštine Evrope predviđao je mogućnost da oni (Priština) dobiju jasno označena mesta u plenarnoj sali, kao i da imaju mogućnost da govore i potpisuju predloge rezolucija, a da pre toga nemaju status koji bi tako nešto omogućio. To je u stvari pokušaj da na mala vrata ostvare prava bez ikakvih obaveza, jer svaki od statusa koje poslovnik previđa, a to su statusi zemalja-članica, partnera za demokratiju, posmatrača i specijalnih gostiju, podrazumeva tačnu i definisanu proceduru kako da se ti statusi obezbede. A oni bez apliciranja za bilo koji od tih statusa traže da imaju ista ona prava koja imaju oni koji su isključivo u vezi sa statusom dobijenim u Savetu Evrope - istakla je Đurovićeva.
15:5 za Srbiju
Ona je dodala da, iako je Predsednički kolegijum jednoglasno odlučio da se taj predlog skine sa dnevnog reda u četvrtak, u petak se situacija dodatno dramatizovala kada su predstavnici Albanije, Velike Britanije i Danske zatražili da predlog ponovo bude uvršten u dnevni red i da se o njemu glasa. Glasanje je prevagnulo u korist Srbije sa 15 glasova naspram pet, čime je taj pokušaj Prištine onemogućen.
Međutim, Đurovićeva je navela i da su pravila takva da Kolegijum SE ima obavezu da u narednom periodu omogući neku vrstu dijaloga između dve delegacije (Beograda i Prištine) kako bi bio nađen neki kompromis.