NATO želi novi haos na Balkanu
Poverljivi dokument NATO-a o sigurnosti na Balkanu, koji bi mu omogućio da operativno interveniše na ovim područjima, govori o tome da je Alijansa spremna da izazove novi haos koji bi zatim kontrolisala i usmerila u željenom pravcu, smatra politički analitičar Aleksandar Pavić.
Kako kaže, NATO je taj koji upravlja kompletnom bezbednosnom atmosferom u Evropi, što znači da je Alijansa veoma slična nekadašnjoj Međunarodnoj kriznoj grupi - ona stvara krize da bi posle njima i upravljala.
- NATO je glavni faktor koji može da izazove novi rat u Evropi - to je sredstvo preko kojeg se stvara celokupna ratnohuškačka atmosfera, kao i uopšte pregrejana atmosfera u Evropi, pre svega antiruska histerija. Glavni prioritet NATO-a je da na Balkanu istisne svaki ruski uticaj, sve drugo je sekundarno - ističe Pavić.
Govoreći o islamskom ekstremizmu kao o razlogu za usvajanje ovakvog dokumenta, Pavić tvrdi da to nikako ne može da bude glavni cilj Alijanse, budući da NATO koristi islamski ekstremizam za svoje geopolitičke ciljeve.
- Alijansa je ta koja ništa ne radi na tome da pritisne Bakira Izetbegovića da zatvori vehabističke kampove i stavi pod kontrolu povratnike sa sirijskog ratišta. Ambicije NATO-a su jasne, da izbace ruski uticaj iz Evrope i napumpaju konflikt sa Rusijom kako bi u atmosferi novog Hladnog rata profitirali i od toga živeli, jer ne postoji drugi razlog za postojanje Alijanse - naglašava on.
Pavić takođe kaže i da NATO nikada neće otvoreno govoriti o eventualnim vojnim mešanjima u unutrašnje stvari drugih zemalja, kao i o direktnim smenama režima, iako se time bave, već će svoje prave namere skrivati iza formulacija poput "očuvanja stabilnosti i mira" i neutralnog rečnika.
Crna Gora - novi Bondstil
Pavić je naveo i da su glavne mete na Balkanu pre svega Srbija, ali i Republika Srpska, koja koči integraciju BiH u NATO, iako je trenutno prioritet da Crna Gora postane članica Alijanse, i to pre inauguracije novoizabranog američkog predsednika Donalda Trampa.
- Alijansi je važno da Crna Gora što pre postane deo NATO-a jer će onda preko nje intervenisati potpuno legalno. Time će Crna Gora predstavljati novi Bondstil, i to mnogo veći, koji će ujedno biti manje sporan nego baza na Kosovu - ističe Pavić.
Srbija je neutralna
Istovremeno, Aleksandar Vranješ sa banjalučkog Fakulteta političkih nauka tvrdi da bi bilo kakva NATO intervencija u Srbiji bila protumačena kao agresija, s obzirom na to da je naša zemlja vojno neutralna.
- Na osnovu čega NATO sebi daje za pravo da interveniše na Balkanu, kada znamo da nisu sve države članice? Čak da se i ostvari scenario međuetničkog sukoba, Srbija je neutralna zemlja, i NATO intervencija bi ponovo bila protumačena kao agresija. Kakva je to promocija bezbednosti i stabilnosti, ako jedan vojni savez interveniše na teritoriji zemalja koje nisu članice -, zapitao se on.
Kada je reč o BiH, kaže Vranješ, NATO raspolaže sa podatkom iz 2015. godine da postoji oko 260 stranih boraca koji su iz BiH otišli u borbe na Bliski istok na strani terorističkih organizacija, te bi njihov povratak predstavljao bezbednosnu pretnju.
- To je nesporna činjenica i ozbiljna opasnost, ali nejasno je kako NATO zvaničnici mogu političko delovanje Milorada Dodika da stave u istu ravan sa opasnošću od terorizma od strane ratnika ID i sličnih radikalnih islamista u BiH? To je stvarno skandalozno - zaključuje on.