Velika Albanija do Preševa
Još jedan korak ka ostvarenju projekta "Velike Albanije" ili tek uobičajena saradnja između gradova u regionu na polju privredne i kulturne razmene? Između ove dve krajnosti kreće se ocena događaja od pre dva dana kada su petorica gradonačelnika u Tirani potpisali akt o formiranju Unije albanskih opština u regionu: Tirane, Prištine, Tetova, Ulcinja i Preševa.
Za predsednika Odbora za Kosovo i Metohiju u srpskoj skupštini Milovana Drecuna pomenuti događaj samo potvrđuje da Albanci ne odustaje od stare namere da formiraju "Veliku Albaniju".
- Kakve su to albanske opštine? Pa Preševo se nalazi u Srbiji, a tu ne žive samo Albanci nego i Srbi i Romi. Tetovo je, koliko ja znam, u Makedoniji, Ulcinj u Crnoj Gori... Edi Rama je nedavno rekao da je ta ideja mrtva, ali izgleda da neko pokušava da je oživi, pa se kreće sa unijama opština, onda verovatno gradova i, na kraju, zajedničke države - kaže Drecun.
Milo prećutao
Osim u Srbiji, reakcija je bilo i u drugim državama u regionu koje imaju značajnu albansku manjinu i čiji su gradovi uvršteni u ovu uniju. Opozicioni lider u Crnoj Gori Nebojša Medojević je povodom ovog događaja na svojoj Fejsbuk stranici napisao: "Đukanović najveći izdajnik u istoriji Crne Gore. Ulcinj u uniji albanskih opština."
Još od Prizrenske lige 1878. godine, kada su tadašnje albanske vođe zacrtale da "Albanci neće dopustiti da se njihove zemlje daju Srbiji, Crnoj Gori, Grčkoj ili bilo kojoj drugoj državi", sa više ili manje energije i otvorenosti među albanskim liderima se govori o stvaranju nacionalne države koja bi obuhvatala sve sunarodnike u regionu. Neki je zovu velika, a neki prirodna Albanija.
Škeljzen Malići, politički savetnik albanskog premijera Edija Rame, međutim, tvrdi za beogradski list "Danas" da Velika Albanija nije scenario koji ima podršku zvanične Tirane i Prištine.
- Meni se čini da neki krugovi, naročito u Srbiji, zapravo nastoje da podstaknu albanski iredentizam, kako bi imali dodatni izgovor za srpski iredentizam, odnosno ujedinjenje Srbije i Republike Srpske, kao i pripajanje severnog Kosova - prokomentarisao je Malići.
Bivši srpski ministar za KiM Slobodan Samardžić uveren je da je reč o jakom simboličkom povezivanju, jer sve ove gradove Albanci doživljavaju kao nacionalne centre u državama čije delove takođe doživljavaju kao albanske.
- U okviru mape Velike Albanije oni polako obeležavaju centre koji bi trebalo da budu nukleusi daljeg širenja i obezbeđivanja unutrašnje integracije albanskog stanovništva ili, ako hoćete, kompletne albanske nacije - smatra Samardžić.
Kao politička poruka može se tumačiti i što su petorica gradonačelnika osnovali Uniju opština dan uoči velikog albanskog praznika Dan zastave, kada se obeležava i nezavisnost njihove matične države. U saopštenju za javnost osnivači tvrde da se radi o "mehanizmu međusobne saradnje u oblasti urbanizma, životne sredine, kulture, investicija i inovacija". Na pitanje zašto nije izabran neki drugi datum, predsednik opštine Preševo Šćiprim Arifi za beogradske medije je rekao da se na ideji radilo pola godine i da je "sada sazrela".