Poslanici cede gladne građane
Novi dokaz da bahaćenju vlasti nema kraja stigao je iz Skupštine Srbije čiji će novčanik u 2017. biti teži za još 3,25 miliona evra, a na račun građana kojima se kaiš neprestano steže. Parlament će umesto tri dobiti 3,4 milijarde dinara. Ta stavka je na sednici Administrativnog odbora prošla nečujno, zagušena opštom galamom i incidentima na ivici tuče.
Najveći deo nemale dodatne sume planiran je za potrebe poslanika, usavršavanje stručnih službi i putovanja za koja će narodni predstavnici potrošiti 180 miliona.
Vlast štedi na narodu da bi prelila u javni sektor iz kojeg konstantno "šakom i kapom" nestaju pare, kaže za "Vesti" ekonomista Dragan Radović.
- Racionalizacija se vrši na svakom koraku kada su u pitanju građani, a novac iz budžeta se preliva u javna preduzeća. Tako je nekoliko hiljada radnika Gradskog saobraćajnog preduzeća dotirano sa 70 miliona evra, a na prosvetnim radnicima se uštedelo 60 miliona.
Ako obrazovanje nikom nije bitno, zašto se u opštini Čukarica partijska administracija doškoluje na račun države i građana, i to na privatnom Univerzitetu Megatrend. Sada će se, na račun naroda, usavršavati i u parlamentu, a i putovaće više - komentariše Radović povećanje parlamentarnog budžeta.
Na sednici Administrativnog odbora, generalna sekretarka parlamenta Svetislava Bulajić odbila je da obrazloži budžet, što je predsednik Administrativnog odbora Aleksandar Martinović aminovao i opoziciji odbio da da reč.
Novac građana, prema rečima predsednika sindikata Nezavisnost Zorana Stojiljkovića, traži višestruku proveru.
- Racionalizacija je obuhvatila veliki broj ljudi u Srbiji, pa imamo i penzionere, službenike i studente zainteresovane da čuju kako će se sredstva iz budžeta trošiti u idućoj godini - kaže Stojiljković za "Vesti" i dodaje da nikako ne bi trebalo štedeti na sirotinji radi račun privilegija.
Er Srbija pojela penzije
- Kakva je to socijalna politika da na penzionerima uštedite 200 miliona evra da bi ih komplet pojele Er Srbija i smederevska železara. Bolje je da su u vreme prethodnog rukovodstva u železari radnicima davali 300 evra mesečno da sede kod kuće, jer tako ne bi otišlo 145 već svega 19 miliona evra. Na tenderima za auto-put od 250 firmi, polovina nije imala zaposlene, a prošle su, pa je izgleda budžet razvojni samo za pljačkaše - navodi Dragan Radović brojne druge primere odlivanja državnih para.