Kinezi grade srpske puteve
"Srbija je u Rigi potpisala ugovore o finansiranju više projekata u vrednosti od 734 miliona evra", izjavila je Zorana Mihajlović, ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u Rigi, na samitu "Kina plus 16 zemalja istočne i centralne Evrope".
Zaključivanjem ugovora sa Eksim bankom o finansiranju izgradnje auto-puta Surčin-Obrenovac, konačno se omogućava da krenu radovi na poslednjoj deonici auto-puta od Beograda do Čačka. Projekat koji će izvoditi kineska kompanija Sinohidro je vredan 208 miliona evra.
Prema njenim rečima, Srbija je potpisala i komercijalne ugovore za prvu deonicu modernizacije pruge Beograd-Budimpešta, odnosno deonicu Beograd - Stara Pazova i komercijalni ugovor za obilaznicu oko Beograda.
- To je projekat koji Srbija čeka 30 godina i očekujem sredinom naredne godine da počnemo sa radovima - rekla je Mihajlovićeva.
Nastavak radova oko obilaznice koštaće 207 miliona evra.
Ovim ugovorom obuhvaćeni su radovi na deonici od Ostružničkog mosta do Bubanj Potoka. Ugovor predviđa i da domaće kompanije učestvuju u radovima sa 49 odsto.
Mihajlovićeva je potpisala i Memorandum sa kineskom kompanijom Huavej o saradnji na razvoju sistema upravljanja i telekomunikacija u saobraćaju i infrastrukturi.
Komercijalni ugovori i memorandum potpisani su na Samitu u Rigi u prisustvu cele srpske delegacije na čijem je čelu premijer Aleksandar Vučić.
Predsednik Saveta guvernera Narodne banke Srbije Nebojša Savić ocenio je da je za Srbiju veoma značajno što je na Samitu šefova vlada Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope u Rigi potpisala nekoliko komercijalnih ugovora za finansiranje više projekata, naglašavajući da je razvoj infrastrukture u ovom delu važan za ceo region.
Ode Ibarska u istoriju
Deonica Koridora 11, od Ljiga do Preljine, u dužini do 40 kilometara otvara se danas, posle brojnih peripetija i kašnjenja. Postavlja se pitanje da li će otvaranjem modernog auto-puta, čuvena Ibarska magistrala otići u istoriju. Vozači vole da kažu da svakome ko je učio vožnju na Ibarskoj magistrali nijedan auto-put neće teško pasti. Žitelji oko ove magistrale kažu da Ibarska ipak neće otići u istoriju, ali svakako gubi na značaju.
Reč je o ujedno i jednoj najopasnijih deonica u Srbiji, zbog čega je često zovu "crna magistrala". Samo od Beograda do Ljiga ima sedam crnih tačaka. Ova magistrala živi 24 sata dnevno. Pored nje su nikle pijace, pumpe, stovarišta, servisi i prodavnice. Proizvođači očekuju da otvaranje auto-puta neće zatvoriti njihove poslove. Ono što je takođe proslavilo ovu magistralu jesu čuvene pečenjare. Izgleda da niko nije prošao Ibarskom a da nije u neku svratio. Sagrađena je šezdesetih godina prošlog veka.
Spasite Bor kao Železaru
Srpski premijer Aleksandar Vučić zamolio je premijera Kine Li Kećijanga za pomoć u rešavanju problema vezanih za Rudarsko-topioničarski basen Bor.
- Bez vaše podrške ne bismo uspeli da prebrodimo teškoće. Vaša uloga u preuzimanju Železare Smederevo ekonomski je spasla Srbiju - rekao je Vučić.
Ukinute vize
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić i kineski šef diplomatije Vang Ji potpisali su sporazum o uzajamnom ukidanju viza. Predviđa se da se nosioci običnih pasoša Srbije i NR Kine oslobađaju obaveze pribavljanja viza za boravak do 30 dana.