Beko: Više sam Tadićev nego Slobin tajkun
Srpski tajkuni najveći deo svog bogatstva stekli su posle demokratskih promena 5. oktobra 2000. godine, izjavio je srpski biznismen Milan Beko i dodao da ne smatra da je nepristojno bogat već da je više zadužen.
"Ako smo uopšte nečiji 'tajkuni', pre smo Đinđićevi, Koštuničini i Tadićevi nego Miloševićevi", kazao je Beko u intervjuu za sutrašnji "Ekonomist magazin" na pitanje da li se oseća kao pripadnik grupe biznismena za koje je predsednik Srbije Boris Tadić rekao da su "nepristojno bogati".
"Ne smatram da sam nepristojan, a bogatstvo je relativna stvar“, odgovorio je Beko, koji je suvlasnik "Luke Beograd" i član Kluba Privrednik.
Pre i posle
Beko je istakao da najveći biznismeni sada finansiraju samo sopstveni opstanak. "Ne finansiramo nijednu stranku. Pa, da finansiramo, zar ne bi bilo logično da imamo bar korektnu atmosferu za poslovanje“, kazao je on. Na pitanje da li je ranije finansirao neku stranku, on je kazao da je nekada smatrao da to može pomoći demokratizaciji društva. "Danas više tako ne mislim“, rekao je. |
"Danas u Srbiji nema novih investicija, tržište kapitala praktično ne postoji tako da je vrednost naših preduzeća i njihove imovine potpuno nejasna. Izvesne su jedino obaveze prema bankama. U tom smislu pre bi se moglo reći da sam zadužen, nego bogat", izjavio je Beko.
On je rekao da je u Srbiji stvorena klima kao da je to "nepristojno bogatstvo“ nastalo u vreme Miloševića i to baš u periodu najžešćih sankcija i bombardovanja.
"Kada bi se sabralo bogatstvo svih ’tajkuna’ iz onog vremena, sve bi stalo u levi džep nekoga sa današnje liste", kategoričan je Beko.
Komentarišući izjavu predsednika Srbije da bi se "nepristojno bogati“ pojedinci mogli "legitimisati" ukoliko bi pokazali veću društvenu odgovornost i, na primer, sagradili tajkunski most, Beko je kazao da je tu "Tadić potpuno u pravu“.
"Mislim da su i moje kolege spremne na to, ali je problem što je inicijativa došla u nezgodnom trenutku, kada je Srbija u najdubljoj krizi. Ta tema u ovom trenutku je potpuno deplasirana, jer su svi poslovni ljudi prezaduženi i niko nema višak kapitala koji drži negde sa strane. Da bismo mogli da pričamo o većoj društvenoj odgovornosti, prvo moramo da povratimo vrednost naše imovine. Pogledajte samo trenutne cene. Pa, država je nacionalni monopol u vidu NIS-a prodala za svega 400 miliona evra, a sada se za 'Telekom' nudi isto kao i 1997. u vreme sankcija!", smatra Beko.
Beko je negirao bilo nezakonitih radnji u privatizacijama Luke Beograd, Novosti i C marketa. "Još nisam, ali sam na dobrom putu da se pokajem zbog kupovine Luke, jer je Srbija postala obeshrabrujuća zemlja“, istakao je Beko. |
"Dok ne oživi tržište kapitala i dok se ne rehabilituje vrednost kompanija, možemo govoriti samo o visini naših dugova, a kada kriza prođe svakako treba razgovarati i o većoj društvenoj odgovornosti. Ako je ovo što se sada dešava samo priprema za to, onda u redu, ali i to se radi kroz forume i međusobnu komunikaciju, a ne stvaranjem atmosfere linča, čemu su najviše doprineli PR savetnici predsednika Tadića, pogrešnom interpretacijom njegovih reči", rekao je Beko.
"U populizmu neko mora da bude kriv, a 'tajkuni' su idealni, dežurni krivci. Populizam je jedan od korena naših problema. On u društvu bez ideologije postaje refleks, deluje kao bolest imuniteta, kao sida, udaljava nas od institucija i kreira tabloidnu javnost. Pravi autoriteti populističkog društva su izvan institucija. Veći društveni uticaj ima savetnik iz vrha vlasti nego premijer“, rekao je Beko.