Srbima zabranili povratak na ognjišta
Nakon što su krajem avgusta meštani Suve Reke sprečili raseljene Srbe da prođu do svog sela Mušutišta gde je na temeljima porušene crkve iz 18. veka trebalo da se održi liturgija povodom verskog praznika, u ponedeljak se otišlo korak dalje.
Odbornici opštine Suva Reka usvojili su diskriminacioni dokument i praktično zabranili povratak srpskim porodicama.
Inicijator sporne deklaracije je Aljuš Šalja odbornik stranke Demokratske partije Kosova Hašima Tačija.
Šalja kaže da im je cilj da "animiraju i pokrenu pravosudne institucije za rešavanje zločina", te da se rasvetli sudbina nestalih i da im se Srbija izvini.
Odbornici su o ovoj odluci glasali anonimno. Ova deklaracija usvojena je nakon što je dozvoljen povratak deset srpskih porodica u Mušutište. Prema proceduri, porodice su prethodno dobile saglasnost lokalnog rukovodstva i Albanaca koji su tada rekli da nemaju ništa protiv da se Srbi vrate.
Zato raseljeni Srbi veruju da je povod za proteste i deklaraciju činjenica da je sva njihova imovina u tom selu uzurpirana. A od 20.000 hektara u ataru sela, Srbi su vlasnici čak 11.000.
Ministar za povratak i zajednice u kosovskoj vladi Dalibor Jevtić za "Vesti" ističe da je usvojena deklaracija SO Suva Reka protivna Ustavu Kosova i krši osnovna ljudska prava Srba. I on takođe veruje da je reč o inicijativi grupe ljudi koja je uzurpirala srpsku zemlju.
- Na ovaj način odbornici SO Suva Reka podržali su upravo uzurpatore srpske imovine - kaže Jevtić i ističe da je i gradonačelnik Sali Aslanaj nezadovoljan izglasanom deklaracijom.
Muk iz Evrope
- Proces povratka prvih deset porodica u Mušutište započeli smo na transparentan način. Razgovarali smo sa svim predstavnicima institucija i zajednica, i za tako nešto smo imali potpunu saglasnost svih - kazao je Jevtić navodeći da se očekuje da se sve nadležne institucije povodom toga oglase.
Proteste pre tri meseca osudila je međunarodna zajednica na Kosovu, ali se juče, do zaključenja ovog broja, niko nije oglasio.