Kakav je to atentat ako je lako rešiv?
"Sve zavere, uspešne i neuspešne, nikada se ne otkriju do kraja", kaže za Sputnjik autor upravo objavljene monografije "Politički delikti - atentat i pobuna", stručnjak za oblast bezbednosti Goran Matić, koji smatra da su očekivanja od obaveštajnih službi prevelika.
Neki od ministara su arsenal oružja pronađen u blizini porodične kuće srpskog premijera Aleksandra Vučića odmah okarakterisali kao pokušaj atentata, a sam premijer rekao je da će o tome imati stav tek kada dobije rezultate istrage.
Pročitajte još:
* Vučiću poslali skrivenu poruku preko zolje
* Ko preti bezbednosti premijera, a ko je zakazao
* Hrvati o Vučiću: Pošto je jedan srpski premijer već ubijen...
U razgovoru za Sputnjik Matić kaže da su se ne samo u periodu stvaranja moderne države u 17. veku, već i kasnije, do jačanja institucija u 19. veku, pobune i prevrati rešavali atentatima. Izvrši se atentat, eliminiše se vladar i dođe nova dinastija na vlast, konstatuje on.
- Političko ubistvo je ubistvo iz političkih motiva, a atentat ubistvo vladara s ciljem da se postigne prevrat u državi, da dođe neka nova struktura na vlast - objašnjava profesor Fakulteta za međunarodnu politiku i bezbednost, ističući da je prema krivično - pravnoj teoriji ubistvo predsednika vlade Zorana Đinđića klasičan atentat.
On, međutim, napominje da je za sve političke delikte, uključujući politička ubistva, pobune i prevrate, zajedničko što samom činu prethodi udruživanje, zavereničko prevratničko delovanje sa jednom ideološkom platformom.
- Na kraju dođe do odabira sredstava kojima će se nasilnim putem suprotstaviti vlasti. Političkom nasilju se pribegava onda kada se proceni da će ono imati najviše rezultata - kaže Matić.
Na pitanje kako mu iz te vizure izgleda najnoviji događaj u Jajincima, on ističe da je to još događaj pod istragom.
- Vrši se istraga svih okolnosti odakle se tu pojavilo oružje i osim medijskih izjava još nemamo ono što se zove sudski utvrđena istina da bi to mogli relevantno da komentarišemo. Ali ima jedan drugi problem. Sve zavere, i uspešne i neuspešne, nikada se ne otkriju do kraja - naglašava autor knjige o atentatima i pobunama.
Ovaj slučaj će, smatra on, biti vidljiv i jasan tek kada prođe neko vreme i kada se utvrde sve okolnosti. Bez obzira na sve aktivnosti ministarstva unutrašnjih poslova i drugih organa, ne može se sada imati jasna vizura događaja i ko je sve u njega umešan, sa kojih strana. Da li je to uticaj stranih obaveštajnih službi, da li nekih kriminalnih grupa.
- Videli smo da je ubistvo premijera Đinđića bilo organizovano od strane kriminalnih grupa Zemunskog klana, kako je utvrđeno u sudskoj presudi. Ali imate i osporavanja te presude i od strane teoretičara i advokata, tako da još uvek formalna istina nije pronađena onako kako bismo svi mi želeli - kaže Matić.