Evo sa čim Kosovo ide danas u Brisel
Predsednik kosovske skupštine Kadri Veselji izjavio je u četvrtak da je Trepča imovina građana Kosova i da nikad neće biti predmet trgovine sa Beogradom u Briselu.
On je u intervjuu za Slobodnu Evropu izneo mišljenje da Zakon o Trepči po prvi put omogućava ovom rudniku ekonomsku perspektivu.
Pročitajte još:
* Albanci po hitnom postupku otimaju Trepču
* Može li Srbija da sačuva Trepču? I kako?
* "Vučiću, gde su ti silni prijatelji sa Zapada, sad kad nam otimaju bogatstvo na Kosovu?"
- Svaki pokušaj politizacije Trepče ima samo jedan cilj - kočenje njenog razvoja - kazao je Veselji, dodajući da je ovo pitanje koje se tiče ekonomije, dok su reakcije iz Beograda "potpuno besmislene, bez ekonomskih i političkih argumanata".
Ustavom je, prema njegovim rečima, utvrđeno pitanje prirodnih bogatstva.
- Trepča je imovina građana Kosova, bez etničke razlike. Trepča ima ekonomsku perspektivu. Predstojećih meseci desiće se vidno osnaživanje rudnika. Ali, ni jednom neće biti pitanje "političke, diplomatske ili međuetničke trgovine", jer bi se time samo iskomplikovala situacija.
Govoreći o "zamrzavanju" učešća Srpske liste u kosovskim institucijama zbog Trepče, Veselji je istakao da je Srpska lista do sada imala pozitivan pristup i da je doprinosila institucijama.
Međutim, dodaje on, ne trebaju se zanemariti česta "mešanja Beograda", koja nisu pomogla Srpskoj listi i samoj srpskoj zajednici na Kosovu.
- Tu mislim na Trepču, a posebno i o transformaciji Bezbednosnih snaga Kosova u Oružane snage, pitanja koja se tiču poboljšanju života građana bez obzira na etničke razlike - rekao je Veselji.
Kosovska vlada traži obustavu procedure likvidacije Trepče
Kosovska vlada podnela je Ustavnom sudu Kosova zahtev za suspendovanje svih procedura u vezi sa likvidacijom društvenog preduzeća Trepča, piše list Koha.
Kako se navodi, pravni eksperti tvrde da bi takav zahtev mogao da bude proglašen neprihvaljivim jer, prema kosovskom ustavu, vlada nema ovlašćenje da podnosi takve zahteve.
Eksperti za ustavno pravo i predstavnici vlade smatraju, međutim, da sud može da proglasi ovu meru, po službenoj dužnosti na osnovu pravnih odredbi koje predviđaju takav korak kako bi se izbegli rizici ili nepopravljiva šteta, prenosi Koha.