"NATO dobrodošli, samo dođite redovnom linijom"
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić da Srbija vodi politiku vojne neutralnosti, da državni organi ne razmatraju članstvo u NATO, ali da to nije prepreka za partnersku saradnju sa tom alijansom.
- Članstvo u NATO nije tema o kojoj raspravljaju državni organi, niti NATO očekuje takvu našu odluku, ali od pristupanja Partnerstvu za mir sve vlade Srbije su vodile politiku razvijanja partnerskih odnosa Srbije i NATO bez aspiracija za članstvo - rekao je Dačić na panelu pod nazivom "10 godina kasnije: Srbija, NATO i Partnerstvo za mir" u okviru Bezbednosnog foruma.
On je dodao da Srbija želi da odnosi sa NATO budu iskreni:
- Dobrodošli u Srbiju, samo dođite redovnom linijom - rekao je Dačić.
Prema njegovim rečima, region Zapadnog Balkana se suočava sa nestabilnošću i zato je važno da se očuva mir i stabilnost.
Ne želimo da napadamo
Povodom vojnih veži Srbije i Rusije, on je rekao da je ona daleko manjeg obima od vojne saradnje sa NATO i bilateralne saradnje sa nekim zemljama članicama NATO.
- Ne želimo da vas napadnemo - rekao je Dačić.
Zajednički interes Srbije i NATO
- I Srbija će ostati stub stabilnosti i partner svima koji žele mir - rekao je Dačić, dodavši da se nada da Srbija i NATO dele interes očuvanja mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu,
Kako je dodao, za Srbiju je saradnja sa NATO važna i zbog Kosmeta, koje za Srbiju predstavlja najveći bezbednosni izazov.
- Kfor je osnovni garant mira i zaštite srpskog stanovništva i bezbednosni garant primene Briselskog sporazuma. Zato su naši odnosi od vitalnog značaja - rekao je on.
Šef NATO predstavnik Srbije?!
Našalivši se da je generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg naš predstavnik u NATO jer ga Srbiju vežu mnoge veze, Dačić je rekao da Srbija ceni što je tokom posete Beogradu prošle godine izrazio žaljenje zbog civlinih žrtava bombardovanja i uputio saučešće porodicama nastradalih, čime je dat novi kvalitet odnosima.
On je ocenio da su se odnosi Srbije i NATO razvijali postepeno, nekad usporeno ali uzlaznom linijom u konetsktu nasleđa iz prošlosti ali i razmišljanja o budućnositi u kontekstu očuvanja mira i stabilnosti u regionu.
- Tu saradnju treba gledati u cilju ostvarenja naših interesa, i sve vlade koje su došle posle odluke iz Rige, išle su tim putem - rekao je Dačić.
Ode Vučić u NATO
IPAP je najviši oblik saradnje sa jedne zemlje sa NATO koja ne želi članstvo u Alijansi.
- NATO nije nametao rešenja, saradnja je prilagođena našim potrebama i u našim strateškim ciljevima integracija u EU i zalaganja za mir i stabilnost u u regionu - zaključio je Dačić, najvivši posetu premijera Aleksanda Vučića sedišti Alijanse gde će razgovaarti s generalnim sekretarom Jensom Stoltenbergom.