Albanci ponovo kidišu na Trepču
Otimanje rudnika Trepča ponovo je na delu, a prištinske vlasti sada pokušavaju da nacionaliziju taj kombinat kroz nacrt Zakona o Trepči! Beograd uzvraća da to neće dozvoliti, a Marko Đurić, direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju, najavljuje da će Srbija braniti Trepču na sve načine, što podrazumeva hitno obaveštavanje EU i pokretanje arbitražnog postupka i drugih pravnih i političkih mera.
Ovaj i drugi potezi Prištine su, prema rečima Marka Jakšića, predstavnika Srba s Kosmeta, proizvod loše politike koju Srbija vodi.
- Kad srpske vlasti uđu u pregovarački dil sa Prištinom prema modelu Briselskog sporazuma, onda su se odrekle prostora KiM i postale deo separatističkog procesa. Kada srpski predstavnici sede pored kosovskih, a navodno ne priznaju državnost Kosova, normalno je i da srpska imovina na KiM postane deo te separatističke tvrorevine - kaže Jakšić za "Vesti".
On dodaje da, osim Trepče, Albanci žele da preotmu i Telekom, Termoelektranu Obilić, kompleks Brezovica i druge kombinate.
- Vlast u Beogradu je kumovala da se od 2013. Kosovo u političkom smislu udalji od Srbije koracima od sedam milja, jer su hteli da Srbi izađu na kosovske izbore. Sada su ne samo tri ministra u separatističkoj vladi, već i poslanici Srbi koji su tako priznali separatistički Ustav - tumači Jakšić.
Marko Đurić objašnjava da je reaktiviran pokušaj od prošle godine kada su kosovski Albanci pokušavali da kroz specijalni zakon o Trepči nacionalizuju i oduzmu kombinat.
- Beograd je više puta tražio da se o Trepči i imovini uopšte razgovara u Briselu, ali Priština nije htela ni da čuje. Očigledno je da pokušavaju da sve učesnike dovedu pred svršen čin, ali to neće proći - rekao je Đurić.
Kosovska agencija za privatizaciju je krajem septembra navodno potpisala ugovor s nemačkom kompanijom HPC za izradu studije izvodljivosti Trepče. Ekonomista Milan Kovačević podseća da studija izvodljivosti obično služi nekome za pouzdane informacije o kompaniji koju planira da kupi!
- U ovom slučaju postoje pravni i politički ugao gledanja koji su povezani, jer u Prištini tvrde da su suvereni, a mi da je Kosmet deo Srbije. Treći ugao je da se neće odlučivati ni u Beogradu ni u Prištini, već će tu biti i EU u kojoj nema konsenzusa o priznanju Kosova. Ne znam kolike su šanse Beograda, ali sigurno treba uporno raditi na ovom pitanju u svoju korist - kazao je Kovačević za "Vesti".
Zaštita radnika
Menadžment Trepče strahuje da će radnici biti žrtve političkih sukoba i manipulacija, a na interes zaposlenih osvrnuo se i Marko Đurić.
- Najveći problem nije samo u stotinama miliona, možda i milijardama evra, već u tome što bi bila ugrožena prava više od 3.000 zaposlenih. Vlada Srbije zaštitiće njihove interese i neće dozvoliti da ostanu bez zarada i na ulici - kazao je Đurić.