Šta o referendumu u Mađarskoj kažu u Krnjači?
Predviđa se da će mađarskim vlastima biti teško da na referendumu dobiju više od 50 odsto glasova. Ipak, pitanje koje se nameće je da li će taj referendum uticati na odluku migranata kojim putem će u Evropsku uniju.
U Srbiji je trenutno oko 4.000 migranata u prihvatnim centrima. Ipak, spekuliše se da ih je širom zemlje oko 7.000. Postavlja se pitanje da li su svi ovi ljudi svesni posledica mađarskog referenduma i šta ako mađarska potpuno zatvori granicu.
Većina od oko 1.000 migranata u Krnjači zna šta bi "NE" mađarskih birača u nedelju moglo da znači. Zato većina, poput Džoela, dok čeka u redu za hranu, razmišlja o novim-starim trasama.
Pročitajte još:
* "Krnjača prepuna, komplikuje se situacija sa izbeglicama"
* Zašto migrantskoj krizi nema kraja (3): Maradona iz Krnjače
- Upoznao sam jednog krijumčara koji obećava da će me uvesti u Hrvatsku, ali i on se plaši jer su kontrole rigorozne. Svaki dan mi obećava, danas, sutra, ali nikako da odem - kaže jedan od migranata po imenu Džoel, prenosi B92.
- Krijumčaru plaćam iz Turske do Italije 3.200 dolara, platio sam mu 500, ostalo ću kada stignem u Italiju - dodaje on.
Nemaju svi novca za krijumčare i zato kažu da do daljneg ostaju u Srbiji.
- Tražio sam azil dok sam ovde. Ja bih u Belgiju, ali granice je nemoguće preći. Samo možemo da apliciramo za ulazak u Mađarsku i da čekamo. Ovim tempom doći ću na red za najranije godinu dana - dodaje jedan od migranata.
Mađarska policija trenutno u zemlju pusta 15 migranata dnevno. Posle zatvaranja balkanske rute oni se u Srbiji zadržavaju i do mesec dana.