Ko skriva imovinu - 5 godina zatvora!
Imovinske karte srpskih funkcionera koje su pre dva dana objavljene na sajtu Agencije za borbu protiv korupcije izazvale su ogorčenje javnosti. Karte su pune grešaka i nedostataka, pa je ostalo nejasno da li funkcioneri nisu prijavili sve što imaju ili Agencija te podatke nije objavila.
Volšebno je nestalo i 55.000 evra ušteđevine predsednika Borisa Tadića...
Podsetimo, funkcioneri su bili dužni da prijave sve podatke za sebe, supružnika i maloletnu decu - platu iz budžeta i sve druge prihode, imovinu, ušteđevinu, akcije, umetničke predmete...
Za netačne podatke - tužba protiv funkcionera ili otkaz u Agenciji
Predsednik Odbora Agencije Čedomir Čupić kaže da Agencija nema zakonsko pravo da objavi podatke o imovini povezanih lica, sem ako to supružnici ne odobre.
- Zakon su pisali političari. Da sam ga pisao ja, zakon bi sasvim drugačije izgledao. Prvo, javnosti bi bili dostupni svi podaci o imovini funkcionera, kao i svi podaci za sva povezana lica. Zatim, kazna za lažiranje ili neprijavljivanje bi bila od osam do 10 godina zatvora, a ne kao sada od šest meseci do pet godina. Nama je očigledno potrebna promena zakona i Agencija će takav predlog verovatno uputiti Skupštini - kaže Čupić za “Pres“.
Na primedbu da su u nekim imovinskim kartama objavljeni “bajati" podaci, kao kod Tomislava Nikolića i Čedomira Jovanovića, Čupić kaže da to nisu greške Agencije.
- Nas ne interesuje da li je nešto bajato, nego da li je tačno. Ako je neko u međuvremenu promenio imovinu, on treba lično da dođe u Agenciju i izmeni svoje podatke. Tako će jedino izbeći tužbu koju je Agencija dužna da pokrene ako uoči da su prijavljeni podaci netačni. Inače, samo četiri osobe u Agenciji imaju uvid u sve podatke i oni ih unose na sajt. Greške su i tu moguće, ali to je za otkaz - smatra Čupić.
Ko laže, ode u zatvor
On najavljuje da će u narednih mesec dana biti dostupni podaci o imovini svih 14.805 funkcionera koji su predali svoje imovinske karte:
- Oni koji to nisu učinili biće prekršajno kažnjeni sa 50.000 dinara i dužni su da to urade u roku od 15 dana. Ako to ne učine, sledi im krivična prijava i kazna do pet godina zatvora.
S druge strane, političari tvrde da ništa nisu sakrili i optužuju Agenciju za greške u objavljivanju njihove imovine. Tako prema objavljenoj karti, predsednica parlamenta Slavica Đukić-Dejanović živi samo od 30.000 dinara skupštinskog paušala.
- Predsednica je prijavila Agenciji da prima platu kao profesor na Medicinskom fakultetu i lekar u Kliničkom centru u Kragujevcu. Mi ne znamo zašto to Agencija nije objavila - rečeno nam je u kabinetu Đukić-Dejanović.
Ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić začudio se što je objavljeno da nema nikakva primanja:
- Prijavio sam profesorsku platu na Pravnom fakultetu u Novom Sadu. Mora da je neka greška. Insistiraćemo da to poprave i objave - kaže Čiplić.
Ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić, koji je prijavio samo platu od 120.000 dinara, kaže da je prijavio šta je imao.
- Ako mi nađu da sam lagao, idem odmah u zatvor. Nemam ušteđevinu, „mercedes" sam razbio pre tri godine - kazao je Mrkonjić i objasnio da se stan u kojem živi više od decenije vodi na njegovu suprugu.