Priština opljačkala Srbiju za više milijardi dolara
"Vlasti u Prištini se prema imovini države Srbije ponašaju po principu 'čije ovce, toga i livada'. A sve su joj to svojim aktima omogućili bivši šefovi Unmika", piše portal "Sputnjik".
Marko Đurić, direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju, kaže da Albanci žele da naprave jedan presedan, da oduzmu imovinu "Telekoma Srbije", odnosno da proglase da je sva imovina "Telekoma Srbije" na Kosovu i Metohiji zapravo imovina "pošte" i "telekoma Kosova".
Od 1999. godine od kada je misija Unmik preuzela kontrolu nad južnom srpskom pokrajinom, razni akti i uredbe koje su donosili šefovi te misije, koristeći pravno nedovoljno jasno definisane mogućnosti funkcije koje su obavljali, omogućili su Albancima da državna i društvena svojina Srbije - postane "vlasništvo" takozvane države Kosovo.
Tako je, osim imovine "Telekoma", Unmik na raspolaganje Kosovu predao do 2003. godine vrednost do tada pobrojanih nepokretnosti države Srbije na Kosovu i Metohiji u vrednosti od oko 1,5 milijardi evra. Prema podacima Vlade Srbije, 58 odsto imovine na Kosovu i Metohiji pripadalo je Srbima, Srpskoj pravoslavnoj crkvi i preduzećima u državnom vlasništvu.
Na Kosovu i Metohiji se nalazi i dobar deo imovina Vojske Srbije. Samo vojni aerodrom "Slatina" kod Prištine vredi oko 95 miliona evra. Kompleksi u okviru pomenutog aerodroma prostiru se na oko 4,5 miliona metara kvadratnih zemljišta na kome se nalazi 568 građevinskih objekata, od čega 156 objekata visokogradnje na površini od 47.024 metara kvadratnih.
Otimanje imovine Srbije i srpskih preduzeća sprovodi se kroz nelegalnu privatizaciju na Kosovu i Metohiji. Kosovo je do sada imalo oko 30 "privatizacionih talasa" gde je prodato oko 300 preduzeća u društvenom vlasništvu. Pritom, na račun KPA (takođe čedo Unmika) uplaćeno je oko 280 miliona evra. Gotovo sva preduzeća u južnoj pokrajini prodata su Albancima sa Kosova i Metohije ili iz inostranstva. Pored toga, preduzeća koja su do sada privatizovana prodata su po daleko nižoj vrednosti od tržišne.