Bajatović mimo zakona zaposlio rođake Stanišića i Frenkija
Generalni direktor JP “Srbijagas“ Dušan Bajatović bez ikakvog pravnog osnova zaposlio je članove porodica haških optuženika Jovice Stanišića i Franka Simatovića. On je to, po sopstvenom priznanju, učinio “ličnim angažovanjem“ i bez objave javnog konkursa.
S druge strane, Rasim Ljajić, predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa sudom u Hagu, upozorava za “Blic“ da će ovakav postupak Bajatovića naići i na vrlo loš prijem u Haškom tribunalu i međunarodnoj zajednici.
Direktor JP Dušan Bajatović u ponedeljak uveče u emisiji “Intervju sa Jugoslavom Ćosićem“ na TV B92 priznao je da je lično on zaposlio po jednog člana porodica Stanišić i Simatović. On je tada rekao i da prilikom njihovog zapošljavanja u “Srbijagas“ nije bio objavljen ni javni konkurs, kao i da je to učinio, između ostalog, da bi se ovi haški optuženici osećali bolje znajući da članovi njihove porodice imaju posao.
Predsednik Odbora Agencije za borbu protiv korupcije Čedomir Čupić za “Blic“ kažu da direktor jednog javnog preduzeća nema pravo da bilo koga zaposli bez objave konkursa, osim u slučaju da u pravilniku tog preduzeća stoji da on ima diskreciono pravo da to učini.
- Ako diskreciono pravo nema, onda je reč o nelegalnoj odluci. U suprotnom, to bi bila samovolja - smatra Čupić.
Za tri posla - 18 sati rada dnevnoPored funkcije direktora JP “Srbijagas“ Dušan Bajatović je i član UO “Jugorosgasa“, poslanik i zamenik predsednika Odbora za odbranu i bezbednost u Skupštini Srbije. On je u intervju za TV B92 odbacio navode da je nagomilao previše funkcija i objašnjava da sve poslove obavlja dobro jer radi po 18 sati dnevno, a na posao dolazi i vikendom. |
Sudeći po informatoru o delatnostima preduzeća, kao i pravima i obavezama menadžmenta “Srbijagasa“, koji se može naći na sajtu ovog preduzeća, generalni direktor nema prava da prima nove kadrove bez objave javnog konkursa.
Zapošljavanje najbližih srodnika haških optuženika sporno je i za Rasima Ljajića. On kaže da ovakav potez Bajatovića nema nikakve veze sa uredbom o pomoći porodicama haških optuženika.
- Mi smo već sad učinili dovoljno. Poznato je što sleduje porodicama optuženih za ratne zločine pred Sudom u Hagu i to se svakako ne odnosi na zapošljavanje u javnim preduzećima. Učinili smo sve da pomognemo odbranama u Hagu. Odgovorili smo na 959 njihovih zahteva i dostavili im preko milion stranica dokumentacije - naveo je Ljajić.
Po uredbi koju je još usvojio Savet ministara Državne zajednice SCG, a koju je Srbija nasledila, porodicama optuženih za teške zločine pred Haškim sudom, a koji su se dobrovoljno predali, isplaćuje se mesečno 200 evra. Imaju pravo i na tri povratne avionske karte na relaciji Beograd - Amsterdam i još 250 evra po osobi na ime ostalih troškova svaka dva meseca. Ako njihove porodice imaju primanja manja od prosečne plate u Srbiji, isplaćuje im se razlika do tog iznosa.
Dušan Bajatović za “Blic“ juče nije želeo da pojasni svoje postupke. Njegov portparol kratko je rekao da direktor “Srbijagasa“ već ima zakazan niz sastanaka i da nema vremena čak ni za kratak telefonski razgovor.