Ruska kost u američkom grlu
Spisak tema potpredsednika SAD Džozefa Bajdena o kojima će 16. avgusta u Beogradu razgovarati sa predsednikom i premijerom Srbije, prema pisanju svetskih medija, nije poznat. Srpski analitičari, međutim, veruju da će neizostavna pitanja biti odnosi s Rusijom i problem Kosova, ali u njihovoj senci i neka pitanja koja dugo opterećuju bilateralne odnose Vašingtona i Beograda.
Američki zvaničnik stiže odmah po formiranju nove Vlade Srbije, pa će, kako smatra spoljnopolitički analitičar Boško Jakšić, opipati njen puls i kurs, odnosno buduću spoljnu i pozicije između zapada i istoka.
- Bajden stiže s novim impulsom ohrabrenja za EU put Srbije i pohvalama saradnji s NATO, mada će verovatno prioritet dati blokadi ruskog uticaja, pošto Medvedev dolazi u septembru, pa SAD odmah reaguju na tu posetu. Mogao bi da ukaže srpskom rukovodstvu da treba ići na otvaranje novih poglavlja, među kojima i usklađivanje sa spoljnom politikom EU u segmentu odnosa sa Rusijom. SAD to ne traže odmah, ali će visoki gost biti još jedan u kolekciji inostranih političara koji će podsetiti Beograd na ovo otvoreno pitanje - tumači Jakšić za "Vesti".
Prodaja gasa
- Među temama susreta bi opet moglo da se nađe energetsko pitanje koje je ranije pominjano u bilateralnim razgovorima. Odnosno, kupovina američkog gasa jer SAD očekuju da se smanji evidentna energetska zavisnost Srbije, kao i čitave Evrope od Rusije - kaže Boško Jakšić.
Naš sagovornik smatra da će se na dnevnom redu, mada u drugom planu, naći i više godina nerešena bilateralna pitanja, poput procesuiranja ubistva braće Bitići i organizatora paljenja abasade SAD u Beogradu, 2008. godine, tokom mitinga Kosovo je Srbija.
Odlazeća administracija SAD, kako kaže Jakšić, očito hoće da ispegla probleme u bilateralnim odnosima.
Da je poseta prijateljska, kako kaže analitičar Duško Radosavljević, došao bi Obama, a ne neko od izvršilaca politike SAD.
Kazniti krivce
- Paljenje ambasade 2008. i slučaj Bitići su dve stvari na koje će SAD stalno će podsećati. Oni to podvode pod državni zločin i, ako su se neki političari u Srbiji na tom mitingu o Kosovu igrali neredima, požarima i životima svojih građana, treba koji mesec da provedu u zatvoru, makar to bili i tada najviši srpski državnici - smatra Dušan Radosavljević.
- Mnogi igrači u regionu nisu izvršili domaće zadatke, pa ih odlazeća administracija diciplinuje kako bi biračima u SAD pokazala da je uradila zacrtano. Ne zaboravimo da je Vašington puno uložio u političku tvorevinu Kosovo, izgleda olako obećanom brzinom, pa sad svim akterima ove priče treba zavrtati ruke - tumači sagovornik "Vesti".
Jakšić ukazuje na to da je Srbija olako potpisivala mirovne, bilateralne i političke sporazume, ali ih ne implementira, ukor će ići u tom pravcu.
- Mislim da će jedno od vrlo važnih pitanja srpskom rukovodstvu biti i dokle će igrati između istoka i zapada - tumači Radosavljević.