Patriotizam u Riju umesto u Briselu
Srpski sportisti nisu startovali najbolje na Olimpijskim igrama u Riju, ali su zato iz državnog vrha već dobili preporuku da se ne intimiziraju sa sportistima s Kosova i da ih ignorišu na pobedničkom postolju! Reklo bi se da su sportisti u nebranom grožđu - ako pruže ruku i čestitaju, biće "izdajnici", ako to ne učine, biće u službi politike, a ne sporta.
Dežurni kritizeri već sada uočavaju da prilike neće ni biti. Ne samo zbog toga što se osmoro kosovskih sportista ne "sudaraju" na bojištima sa 103 srpska reprezentativca, već i zbog toga što se može desiti, kako je krenulo, da se Srbija vrati sa skromnim rezultatima, dok je trijumfom u Riju mlada džudistkinja Majlinda Kelmendi već dobila oreol nacionalne junakinje u otcepljenoj srpskoj pokrajini.
Kritičari ovakvog testiranja patriotizma koje je srpska vlada priredila svojim olimpijcima ocenjuju u najmanju ruku kao licemerje. Oni podsećaju na Briselski sporazum u kojem se Srbija obavezala da će podržati, odnosno da neće ometati članstvo Kosova u raznim međunarodnim asocijacijama, a Olimpijski komitet je samo jedan od njih.
Direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić odgovara da deo javnosti u Srbiji pokazuje "sramotno neznanje", a da deo analitičara otvoreno laže kada tvrdi da je Srbija preuzela obavezu da pusti takozvano Kosovo da učestvuje na Olimpijskim igrama.
Čanak se setio Hitlera
Lider vojvođanskih ligaša Nenad Čanak, aludirajući na preporuku Vlade Srbije, "zapalio" je tviter rečenicom: "Hitler je otišao sa stadiona da ne bi čestitao crnom sportisti Džesi Ovensu, osvajaču četiri zlatne medalje".
Marko Đurić je to ocenio kao "grubu uvredu". On je uveren da se radi "umišljajnom i svesnom stigmatizovanju i etiketiranju sopstvene zemlje i naroda u svrhu kukavičkog dodvoravanja onima koji podržavaju jedinstveno proglašenu nezavisnost Kosova, a od kojih i Čanak očekuje ili dobija podrsku".
Ako običan svet nema uvida šta tačno piše u briselskim papirima i na šta se sve Beograd obavezao, svakom je uz malo guglanja na internetu dostupna slika utakmice između EU i budućih članica, kada su pre godinu dana u Beču pobedu odneli Balkanci. Boje pobedničkog tima tada su zajedno branili i srpski ministar Aleksandar Antić i tadašnji šef kosovske diplomatije Hašim Tači, uz svesrdnu podršku s tribina premijera Vučića!
Naravno da su prethodno čestitali jedni drugima na briselskom dogovoru.
Pritisak sa svih strana
Oni koji ne vole kada se politika meša u sport podsećaju na dodelu medalja sa Evropskog prvenstva u košarci u Atini 1995. kada su Hrvati demonstrativno sišli sa postolja i izbegli da čestitaju šampionima - košarkašima SRJ. Od tada, podsećaju sa dozom sujeverja, Hrvati nisu osvojili nijedno košarkaško odličje na velikim takmičenjima. Kao baksuzluk i pritisak na sportiste doživljava se i samoreklamerstvo Vučića da od svih država u regionu Srbija daje najveće novčane nagrade za osvojene medalje.