Tačijeva so na žive rane
Uoči 17. godišnjice masakra u Starom Grackom kada je 23. jula 1999. godine ubijeno 14 srpskih žetelaca, kraj spomen-ploče u tom selu nadomak Lipljana predsednik Kosova Hašim Tači položio je venac. Taj čin izazvao je gnev porodica ubijenih koje smatraju da se Tači takvim gestom smeje u lice njima i svim ljudima koji se bave istragama zločina počinjenih nad Srbima.
Sonja Živić, supruga jednog od ubijenih žetelaca izjavila je za Srnu da je Tačijev dolazak u Staro Gracko "sipanje soli na žive rane". Predsednik sela Zoran Ćirković dodaje da je Tačijev savetnik dan uoči njegovog dolaska više od dva sata pokušavao da ubedi porodice stradalih žetelaca da prime njegovog šefa.
- Porodice su, zajedno sa mnom, odbile da prime Tačija i njegove saradnike. Rekli smo mu da nije trenutak i da sve dok se ne pronađu naredbodavci i odgovorni za najveći zločin počinjen nad Srbima na Kosmetu, Tači nije dobrodošao u Staro Gracko - kazao je Ćirković.
Ističe da je Tačijev pokušaj da polaganjem cveća spere savest dodatno uneo nemir i razočarenje među 200 Srba koliko ih je ostalo u tom selu.
- Dobili smo i informaciju da je Tači u noći kada se dogodio zločin u kom je ubijeno 14 žetelaca, boravio u našem selu u pratnji tadašnjeg šefa Unmika Bernara Kušnera - istakao je Ćirković.
Kfor odbio da ih štiti
Sedam dana pre zločina žeteoci su tražili zaštitu od Kfora dok rade na njivama, ali je njihova molba odbijena. Ubijeni su Milovan Jovanović, Jovica i Rade Živić, Andrija Odalović, Slobodan, Mile, Novica i Momir Janićijević, Stanimir i Boško Dekić, Saša i Ljubiša Cvejić, Nikola Stojanović i Miodrag Tepsić.
Ubistvo 14 žetelaca je najveći zločin nad Srbima na Kosovu koji se desio nakon dolaska snaga Kfora, a Tači ga je u saopštenju objavljenom na njegovom zvaničnom sajtu nazvao "kriminalnim aktom". Poseta koja je očigledno imala debeli politički motiv i želju da se pošalje dobra slika stranim ambasadorima, protekla je bez medija i bez Tačijevog uobičajenog hvaljenja na društvenim mrežama.
Niko odgovoran
Za ubistvo žetelaca još niko nije odgovarao. Policija Unmika je u 2007. uhapsila Mazljuma Bitićija iz obližnjeg sela Veliki Alas zbog sumnje da je učestvovao u tom ubistvu, ali je dva meseca kasnije on pušten iz pritvora. Porodicama nastradalih je prošle godine šamar lupio premijer Kosova Isa Mustafa kada je za svečani početak žetve izabrao baš Veliki Alas.
On je poručio da bi trebalo jednom za svagda rasvetliti sudbinu svih nestalih bez obzira na nacionalnost.
- Danas se sa bolom molim i još jednom izražavam žaljenje za sve žrtve tokom i nakon rata iz svih zajednica. Svaki zločin treba rasvetliti i kazniti. Zločin je zločin, bilo protiv koga da je počinjen i bilo ko da ga je počinio. Svi imamo odgovornost da radimo u tom pravcu. Imamo odgovornost prema njihovim porodicama i prema budućnosti naše dece. Mi treba da pomažemo jedni drugima. Bol svake majke je isti - istakao je Tači.
Zločin u Starom Gackom dogodilo se u večernjim satima, a britanski vojnici Kfora su oko 21.00 čuli pucnjavu u ataru. Vojnici su pronašli tela trinaestorice Srba na njivi pored kombajna, a četrnaesto telo je pronađeno pored traktora. Objavili su da su žrtve bile opkoljene i ubijene iz zasede.