Đelić: Lobiraću da ratifikacija SSP počne u junu
Potpredsednik Vlade Srbije zadužen za evropske integracije Božidar Đelić izrazio je danas očekivanje da će najnoviji izveštaj glavnog tužioca Haškog tribunala Serža Bramerca o saradnji Beograda sa tim sudom biti osnova za početak procesa ratifikacije Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU.
"Očekuje se i prisustvo gospodina Bramerca u Luksemburgu 14. juna na sastanku Saveta ministara EU. Tu ću biti prisutan i ja i ostatak srpske delegacije. Biću na licu mesta, da lobiramo. Očekujemo da će taj njegov izveštaj biti pozitivan, i dovoljan da ministri tog dana odluče da otpočnu proces ratifikacije SSP", izjavio je Đelić agenciji Tanjug.
U međuvremenu se, u susret Bramercovom izveštaju, oglasilo i holandsko Ministarstvo spoljnih poslova, u kome kažu da ta država neće imati ništa protiv početka procesa ratifikacije SSP sa Srbijom.
|
On je konstatovao da u nekim od država EU, poput Belgije i Holandije, u ovom trenutku postoji specifična politička situacija, zbog predstojećih izbora, ali i izrazio očekivanje da to neće biti prepreka početku procesa ratifikacije SSP.
"Mislim da ne treba mi da špekulišemo oko toga ko nas podržava ili ne, jer u svakom slučaju za sve bitne korake potreban je konsenzus svih zemalja članica EU. Mislim da će izveštaj biti dovoljno pozitivan i da će taj proces ratifikacije otpočeti sredinom juna", rekao je Đelić.
U najnovijem redovnom izveštaju Bramerca o saradnji Srbije sa Haškim tribunalom pohvalno se govori o stepenu saradnje vlasti u Beogradu sa tim sudom, posebno kada je reč o pristupu dokumentima i svedocima, ali i konstatuje da bi potraga za preostalom dvojicom begunaca mogla biti unapređena u nekim segmentima.
Kako se navodi u izveštaju, u koji je agencija Tanjug imala uvid, Srbija je blagovremeno i adekvatno izašla u susret svim zahtevima Tužilaštva Haškog tribunala za omogućavanje pristupa dokumentima, arhivama i svedocima.
Vlasti Srbije, kako se navodi u izveštaju, kontinuirano omogućava pojavljivanje svedoka pred Tribunalom, dostavljaju pozive i reaguju onda kada postoji bojazan da bi neki svedoci mogli biti ugroženi.
U periodu na koji se odnosi izveštaj, nadležni državni organi Srbije uspešno su sproveli neke istražne radnje, uključujući "operacije potrage i zaplene", konstatuje Bramerc.
Kao jedna od takvih operacija pominje se pretres stana supruge Ratka Mladića u februaru ove godine, kada je zaplenjeno više predmeta, uključujući videotrake i 18 dnevničkih svezaka, koje sadrže oko deset hiljada rukom pisanih strana.
Ti predmeti su dostavljeni Tužilaštvu Haškog tribunala i, prema Bramercovim rečima, sadrže "veoma dragocene" informacije, koje se već koriste kao dokazi u više postupaka pred tim sudom.
"Tužilaštvo pozdravlja ovaj važan razvoj događaja, kao i uspešnu istražnu akciju srpskih organa i brzo dostavljanje zaplenjenih materijala", navodi se u izveštaju.
Kada je reč o potrazi za odbeglim haškim optuženicima Ratkom Mladićem i Goranom Hadžićem, u izveštaju se konstatuje napredak u efikasnosti i profesionalnosti službi koje tragaju za njima, a posebno naglašava značajna uloga Saveta za nacionalnu bezbednost.
Tužilaštvo je, međutim, predložilo unapređenje u nekim operativnim, analitičkim i metodološkim aspektima traganja za dvojicom begunaca.
"Ne može biti alternative hitnom hapšenju dvojice preostalih optuženika", zaključuje Bramerc u izveštaju koji je već dostavljen diplomatama u UN.