Slovačka će pošteno da nas "oduva" na putu za EU
"Slovačka je jedina zemlja od tri članice EU - predsedavajuće ove i naredne godine, koja je proces proširenja svrstala među glavne priroritete, a u tom procesu bićemo pošten i nepristrasan posrednik za sve zemlje na tom putu", rekao je za Tanjug šef slovačke diplomatije Miroslav Lajčak, kao da Slovaci zaista nešto mogu da urade po tom pitanju. Sva je prilika da ova izjava znači da ćemo "pošteno i nepristrasno" sačekati da na vrbi rodi grožđe, pa da se smiluju Hrvati, pa da dobijemo zeleno svetlo da naš pregovarački tim može da zamoli Brisel da nam dozvoli da priznamo nezavisnost Kosova, uvedemo sankcije Rusiji i izvršimo kolektivnu EUtanaziju... Bar jedno EU da nam se dogodi...
Elem, Lajčak je tim rečima o poštenju i nepristrasnosti odgovorio na pitanje kakav će biti odnos Slovačke, kao predsedavajućeg, prema procesu proširenja, a posebno kada je reč o Srbiji, imajući u vidu Bregzit i šta će preduzeti kako bi se omogućilo otvaranje Poglavlja 23 i drugih.
Slovačka od Holandije danas preuzima predsedavanje Unijom, a na kraju godine predaće ga Malti, a Lajčak je u četvrtak predstavio prioritete predsedavanja.
- Kada je reč o procesu proširenja naš cilj je da očuvamo kredibilitet te politike i zato smo je postavili za jedan od naša četiri prioriteta. Nadamo se da će tokom našeg predsedavanja biti moguće ostvariti konkretan napredak u procesu pridruživanja Zapadnog Balkana i Turske - rekao je Lajčak.
Lajčak naglašava da taj napredak pre svega zavisi od napora samih zemalja koje pretenduju na članstvo u EU.
- Slovačka će, kao predsedavajuća EU, biti pošten i nepristrasan posrednik u tom procesu. Zemlje aspiranti i kandidati su u različitim fazama procesa integracija. Naš pristup i način na koji ćemo im pomagati će se razlikovati u skladu sa tim - dodao je Lajčak.
Svaka zemlja u procesu pridruživanja odlično zna šta treba da uradi i postigne kako bi napredovala na tom putu, istakao je šef slovačke diplomatije.
- Stvarni, opipljiv napredak i ispunjavanje obaveza je najbolji način da dokažu svoju opredeljenost. To, takođe, doprinosi da se otkloni i najmanja senka skepticizma u Uniji i da se zemlje-članice uvere da treba uspešnog kandidata da dovedu u narednu fazu procesa integracija - zaključio je Lajčak.