"Milošević sam odobrio svoje izručenje Hagu"
Prošlo je tačno 15 godina od kada je Slobodan Milošević izručen Haškom tribunalu, a novinar Vremena Dejan Anastasijević kaže da kao da je juče bio taj Vidovdan. On ističe da je izručenjem bivšeg predsednika Srbija ispunila međunarodnu obavezu, a da je izručenje odobrio sam Milošević potpisujući sporazum u Dejtonu.
- Ironija je da je upravo Milošević u Dejtonu potpisao mirovni sporazum, a delovi su obavezivali na potpunu saradnju sa Hagom. Svojim potpisom u Dejtonu odobrio je svoje izručivanje Hagu", rekao je Anastasijević gostujući u Novom danu N1.
Odgovarajući da kritike onih koji kažu da za izručenje nije postojao adekvatan zakonski okvir, Anastasijević kaže da je upravo Slobodan Milošević prvi izručio Dražena Erdemovića, optuženog za genocid u Srebrenici i to dok je rat još trajao.
Napominje da su svi učesnici političkog života bili svesni da je izručivanje Slobodana Miloševića obaveza koja se mora ispuniti, ali da je samo izručenje obavljeno traljavo i na klimavim zakonskim nogama.
- Naši političari se i sada, kao i tada, boje revolta zbog poteza koji bi mogli da se ocene kao nepatriotski. Zbog toga je izručenje traljavo napravljeno, na klimavim zakonskim nogama, ali to je već druga priča - kaže Anastasijević.
Napominje da je bio iznenađen kada je premijer Aleksandar Vučić napravio paralelu između rušenja pod fantomkama u Savamali i hapšenja Miloševića.
- Mi smo i u postmiloševićevskoj vlasti imali korupciju i kriminal u vladi. Ali Miloševićev režim je bio kriminalni režim, režim je ubijao ljude jer su bili potencijalni rivali. Glavne institucije su se bavile kidnapovanjima i švercom droge. Za sve sledeće vlade, uključujući i sadašnju, ne može se reći da je bila kriminalna. Zato me je iznenadilo kada je Vučić pravio paralelu između hapšenja i Savamale - rekao je novinar Vremena.
O izručenju
Smatra da je jedan od razloga zašto je hapšenje "trapavo izvedeno" i u tome što nova vlast nije kontrolisala mnoge delove službi bezbednosti.
- Tamo i dalje rade ljudi kojima je Milošević u srcu. Zameram im što ni posle izručenja nisu imali snage da raščiste taj sektor - kaže Anastasijević i objašnjava da su se bojali da će naići na veliki otpor.
S druge strane, strah tih struktura da će doći do čišćenja Anastasijević vidi kao jedan od razloga zašto je kasnije ubijen Zoran Đinđić.
- Đinđića su delimično ubili kriminalci, delimično pripadnici sektora bezbednosti. Ne zaboravimo, obarač je ipak povukao čovek koji je imao čin u državnoj bezbednosti - rekao je gost Novog dana.
O suđenju
Protivnici izručenja Slobodana Miloševića Hagu često ističu da je bivšem predsedniku trebalo da se sudi u Srbiji. Anastasijević kaže da su te priče rezultat prevelikih očekivanja.
Za Socijalističku partiju Srbije danas Anastasijević kaže da je postala klijentalistička stranka u kojoj nije ostalo ništa od ideologije Miloševićevog SPS.
- Nije ostalo ništa od ideologije, što je šteta jer je Srbiji potrebna moderna levičarska stranka. Dačić se odmakao od Miloševića i njegove politike. Međutim, dok SPS ne reši svoje klijentalistički pristup sviraće drugu violinu u vlasti ili u opoziciji - smatra Anastasijević.