Tadić: Starenje najveći problem Srbije
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas da su starenje stanovništva i depopulacija najveći problemi sa kojima se država suočava i da se na njih može odgovoriti samo ozbiljnim strateškim planovima.
"Naša stvarnost je da se stanovništvo sa sela seli u gradove, a da gradovi postaju stariji - to je sociološka činjenica koja ima bezbednosne i ekonomske reperkusije", rekao je Tadić.
"Najveći dugoročni i hronični problem sa stanovišta ekonomije, a time i stanovišta bezbednosti i nezavisnog vođenja politike u narednih nekoliko decenija jeste pitanje starenja stanovništva i depopulacije. Tu činjenicu mi moramo da uzmemo u obzir", rekao je Tadić.
"Odgovor mora biti nova populaciona politika i mere koje podstiču obnavljanje stanovništva. Moramo sve učiniti da se tok smanjenja populacije i starenja stanovništva zaustavi, i ako je moguće zaokrene u drugom smeru", rekao je Tadić.
Zbog toga, mora da se usvoje nova populaciona politika i mere koje podstiču obnavljanje stanovništva, dodao je Tadić, pa se zato mora učiniti sve da se proces depopulacije zaustavi, i "ako je moguće, tok preokrene u suprotnom pravcu".
On je na predstavljanju Nacrta prostornog plana Republike Srbije za period od 2010-2021. rekao da su preduslovi za razvoj Srbije jasan plan umesto improvizacije i novi optimizam umesto cinizma i kritizerstva.
Tadić je rekao da će taj dokument biti osnova za sve buduće razvojne planove, i da bez njega nijedna politička i ekonomska ideja ne mogu biti utemeljene u stvarnosti.
"Srbija se u proteklih 20 godina razvijala na način koji je odlikovala improvizacija, a ne jasan plan. Nije postojala čvrsta organska veza između politike i realnosti zemlje u kojoj živimo. Donošenje ovakvog dokumenta je preduslov za spuštanje politike u realnost, na zemlju, i zato je ovo i politički dokument", kazao je Tadić.
Članstvo Srbije u EU i njena ključna uloga na Zapadnom Balkanu koncipirani su u Nacrtu prostornog plana Srbije, izjavio je Tadić.
"Bez prostornog plana, ne možemo krenuti u rešavanje nijednog konkretnog problema. Moramo učiniti napor da nadoknadimo ono što je propušteno u proteklih 20 godina, da napravimo intervenciju u prostor i izgradimo infrastrukturu", rekao je srpski predsednik.
"Ako tako bude, onda će i građani morati da menjaju svoje ponašanje, neće biti moguće da se ponašamo neodgovorno prema svojim radnim obavezama, a onda će, verujem, i političari biti odgovorniji prema svojim obavezama", naglasio je Tadić.
Preduslov za ostvarivanje ambicioznih razvojnih planova je, prema njegovim rečima, stvaranje "novog optimizma", jer bez vere u bolju budućnost ona i ne može biti bolja.
"Nema ništa lakše nego biti ciničan i pesimista, sedeti u prikrajku, kritikovati i ometati. Iz takvog ponašanja neće ništa nastati, to nije politika i kultura, to je antikultura", poručio je predsednik Srbije.