Radnike plaše i poligrafom
Detektore laži u Srbiji je doskora koristila samo policija. Sada ih, i to sve češće, upotrebljavaju privatne detektivske agencije.
Kako saznaju "Vesti", kada pomisle da ih zaposleni potkradaju ili odaju korporativne tajne, firme angažuju agencije koje imaju detektore laži.
Ova oblast međutim nije pravno definisana, a radnici, u strahu da ne postanu sumnjivi, po pravilu pristaju da budu poligrafski testirani.
Kako kaže bivši policijski general Bora Banjac, suvlasnik detektivske agencije Mikra, ranijih godina je mnogo više kompanija slalo svoje zaposlene na poligraf, a sada je, možda i zbog ekonomske krize, taj broj manji.
- Uglavnom se to dešava kada se dogodi krađa u preduzeću, pa vlasnici žele da otkriju ko ih potkrada. Zaposleni dolaze na poligraf na dobrovoljnoj bazi, potpisujući izjavu da to prihvataju. Kod nas dolaze tek kada se nešto desi, dok se u svetu to radi preventivno. Vlasnici žele da provere da li je neko narkoman, lopov, da li u tu firmu dolazi po nagovoru drugog kako bi video programe i ideje. Kod nas se reaguje tek kada nastupi posledica - kaže za "Vesti" Banjac.
Džepni detektor laži
Malo u šali, malo ozbiljno, profesor Stojiljković kaže da bismo uskoro mogli doći u situaciju da svi imamo po jedan džepni poligraf.
- Imaćemo male detektore za kućnu upotrebu, za decu, rođake i prijatelje da ih proveravamo - predviđa Stojiljković.
Sa druge strane, Zoran Stojiljković, sociolog i profesor Fakulteta političkih nauka, kaže da poligrafsko ispitivanje nije regulisano radnim zakonodavstvom.
- Detektor laži nije nikakav dokaz ni na sudu, ali se očigledno koristi kao dokaz u kompanijama. Šta ako neki radnik ode na detektor laži i pokaže se da je, na primer lopov, a on je nevin, jer poligraf uopšte nije pouzdano sredstvo. Koja je sudbina ljudi? Da li dobijaju otkaze zbog mašine koja je nepouzdana, ali je sve više popularna, naročito među srpskim političarima - upozorava Stojiljković.
On primećuje da su radnici faktički naterani na poligrafsko testiranje, te da je paradoksalno da ne postoji druga vrsta procedure kako bi se utvrdila nevinost zaposlenih.
- To je dodatni pritisak na radnike koji u Srbiji nisu dobro zaštićeni - dodaje Stojiljković.