Vučićev inat na Spasovdan
Od kada je mandatar Aleksandar Vučić saopštio da je za noćno rušenje objekata u Savamali odgovoran sam vrh prestoničke vlasti, gradonačelnik Beograda Siniša Mali je proteklih dana medijski nesumnjivo najtraženiji čovek u Srbiji.
Mali se, međutim, nije mogao videti na gradskoj litiji, ali ni na prijemu u Svečanoj sali Skupštine grada koji su zvaničnici Beograda upriličili povodom gradske slave Spasovdan. Umesto u svečanim gradskim odajama, gradonačelnik je osvanuo u ruskoj ambasadi u Beogradu, gde je ambasador Aleksandar Čepurin organizovao prijem povodom Dana Rusije.
Ono što je medijske izveštače posebno iznenadilo bio je dolazak Siniše Malog u društvu premijera Aleksandra Vučića. To je za neke predstavljalo svojevrsni znak da bi Vučić zbog afere Savamala mogao da žrtvuje nekog drugog, a ne prvog čoveka prestonice. Tim pre što je stari medijski vuk Vučić, kao uzgred, dobacio Malom da sve vreme bude s njim u društvu.
Kumovi bežali jedan od drugog
Na prijemu kod Čepurina vešto su se izbegavali kumovi lider radikala Vojislav Šešelj i njegov doskorašnji najbliži saradnik, a sada predsednik Srbije Tomislav Nikolić, najčešća Šešeljeva tema verbalnih napada od kada je pre godinu i po dana pušten iz Haškog pritvora.
Da Šešelj, na drugoj strani, uopšte nema problem sa predsednikom SNS-a, iako je i on odbegli radikal, potvrdilo se i na prijemu kod ruskog ambasadora, kada je Vučić srdačno pozdravio nekadašnjeg partijskog šefa, a njegovog sina Aleksandra i zaštitnički pomazio.
Upitan kako komentariše tu upadljivu razliku u odnosu prema njima dvojici, Nikolić je rekao da osam godina ne komentariše izjave Šešelja, a da on nikada neće ništa loše izgovoriti o njemu. - Samo da ne pomisli da iza moje tišine ne stoji slabost - rekao je Nikolić.
- Siniša, dođi do mene, u inat onima koji bi da te streljaju - rekao je samouvereni Vučić.
Da li treba reći da je snimak i citat Vučićevih reči osvanuo u svim TV dnevnicima i novinama. Još kad je premijer, odmah nakon retoričke podrške gradonačelniku ispustio čašu, uz sujeverni komentar nekih zvanica: " Istina je", beogradska čaršija dobila je za predstojeći vikend novu "kosku" - da li će gradonačelnik podneti ostavku ili će na to biti primoran možda tek gradski menadžer Goran Vesić i još po neki niže rangirani gradski čelnik? Predsednik Demokratske stranke Srbije Sanda Rašković-Ivić, koja je prisustvovala prijemu u ruskoj ambasadi, kaže da joj je Mali izgledao kao neko ko zna da su mu dani odbrojani.
Na prijemu svetovna i duhovna vlast
Mnogo stvari sa prijema u ruskoj ambasadi u četvrtak uveče moglo je da posluži kao simboličan pokazatelj. Recimo, da je odlazeća vlada dominantno proruska s obzirom na to da su ministri u velikom broju došli, počev od šefa diplomatije, pa sve do ministra vojnog i prvog čoveka ministarstva unutrašnjih poslova. Skup su uveličali i predsednik Srbije Tomislav Nikolić i patrijarh Irinej, pa kada se tome doda Vučić, može se reći da je i srpska svetovna i duhovna elita u punom sastavu odala počast Danu Rusije. Ovaj praznik (12. jun), Rusi već dve i po decenije obeležavaju povodom usvajanja Deklaracije o državnoj suverenosti Rusije, a ovoga puta i 1.154 godine postojanja ruske države.
- Siniša Mali je na prijemu izgledao kao neko ko je na belom hlebu i kome je već izrečena presuda, pa broji poslednje dane - kaže Rašković-Ivić.
Na pitanje "Vesti" otkud onda Vučićeva sugestija da Mali bude u njegovom društvu, u inat svima koji bi da ga uklone s funkcije, naša sagovornica objašnjava karakterom vladanja dosadašnjeg premijera i aktuelnog mandatara za sastav nove Vlade Srbije.
- To vam je ono Vučićevo - država to sam ja. Ako mu Vučić da insignije - onda se niko drugi ništa ne pita. Slično smo već slušali kada je govorio: - Ne dam Gašića i Lončara! - kao da je on i sud i tužilaštvo i policija, a nije ništa od toga. Takav pristup - država to sam ja - obija mu se o glavu - smatra narodna poslanica i predsednica DSS-a.
Da li je Vučić dolaskom na prijem kod ruskog ambasadora u društvu Siniše Malog praktično negirao najave pojedinih beogradskih medija da će gradonačelnik zbog rušenja objekata u postizbornoj noći 24. na 25. april podneti ostavku, pitanje je čiji odgovor javnost očekuje u narednih nekoliko dana.
Sam Mali upadljivo je izbegavao novinare, a onima koji su uspeli da ga sustignu samo je kratko odgovorio: "Cenim rad istražnih organa - ali još nije vreme za izjave".
Za Inicijativu Ne da(vi)mo Beograd, koja je pokrenula građanske proteste zbog fantomskog rušenja objekata na uglu Hercegovačke ulice, vreme da odgovorni odu sa svojih pozicija i krivično odgovoraju, odavno je prošlo. Zato ne odustaju ni od današnjeg protesta ispred gradske skupštine.
- Okupljanjem ćemo tražiti ostavke i odgovornost svih umešanih u rušenje u Hercegovačkoj ulici. Bez pritiska javnosti ne bi bilo ni priznanja ovog zločina, a bez dodatnog pritiska neće biti ni kazne za odgovorne - uveren je Radomir Lazović iz Inicijative.