Novi Zakon o elektronskim komunikacijama
Nacrt Zakona o elektronskim komunikacijama, koji je vlada usvojila u petak, 28. maja, donosi značajne novine u oblasti zaštite korisnika, uvodi inspekciju i predstvalja osnov za prelazak sa analognog na digitalno emitovanje TV programa, izjavila je danas ministarka za telekomunikacije i informaciono društvo Jasna Matić.
Predlog zakona bi trebalo da se nađe na dnevnom redu vanrednog zasedanja Skupštine Srbije 7. juna, najavila je ministarka Matić.
Cilj zakona je unapređenje institucionalnog okvira i dalje jačanje uloge nezavisnog regulatornog tela - Republičke agencije za telekomunikacije (Ratel) koja sada može da nametne obavezu nediskriminaotrnog ponašanja i obavezu zajedničkog korišćenja infrastrukture, kao i cene kako u maloprodaji, tako i u velikoprodaji, istakla je ministarka Matić na konferenciji za novinare u Vladi Srbije.
"Zakon omogućava liberalizaciju tržišta elektronskih komunikacija uvođenjem režima opšteg ovlašcenja, što znači da usluge može pružati svako ko zadovolji određene uslove, a da se ne izdaju dožvole i licence", navela je ona.
Prema njenim rečima, jedini izuzetak od tog pravila je u obasti fiksne telefonije, jer se prelaznim odredbama propisuje da će do kraja 2011. godine nova licenca za fiksnu telefoniju moći da bude izdata jedino pod uslovima koji su identični ili bolji od onih koji su postignuti u procesu dodele fiksne licence "Telenoru".
Novina u oblasti zaštite korisnika je propisivanje obaveznih elemenata ugovora, što znači da je nemoguća jednostrana promena ugovora, a ukida se i mogućnost isključivanja usluga tj. telefona pretplatnicima koji su reklamirali iznos računa, ukoliko plate prosečan iznos iz prethodnog perioda, objasnila je Matić.
"Pojednostavljuje se postupak i podiže se transparentnost dodeljivanja brojeva, adresa i radio-frekvencijskog spektra kao ograničenog resusrsa svake zemlje", rekla je ona i dodala da je promovisanje principa tehnološke neutralnosti bitno za unapređenje sektora telekomunikacija.
"Ovo se posebno odnosi na pružanje usluga univerzalnog servisa koje država mora da garantuje svim pretplatnicima u zemlji bez obzira na to gde žive, a moći će da se pruža na tehnološko-neutralnoj osnovi, putem fiksne i bežične telefonije", navela je ministarka Matić.
Govoreći o procesu digitalizacije, ona je istakla da Zakon ovlašćuje Ministarstvo da donese pravilnik o prelasku sa analognog na digitalno emitovanje programa i zadužuje javno preduzeće Emisionu tehniku i veze da izgradi mrežu za ovakvo emitovanje.
Matićeva je navela da Zakon ponovo uvodi inspektore u sektor elektronskih komunikacija koji će regulisati pojavu piratskog emitovanja.
"Inspektori će moći da oduzimaju deo ili celokupnu opremu kojom se neovlašćeno vrši elektronska usluga, odnosno emitovanje programa ili drugih signala i na taj način sprečiti nelegialno delovanje", kazala je ministarka Matić.
Donošenje novog zakona obezbeđuje savremen, efikasnan i jedinstven pravni okvir i omogućiće dalji razvoj elektronskih komunikacija koje predstavljaju osnov konkurentnosti svake zemlje i privrede i osnov kvalitetnog života građana u svim regionima Srbije, zaključila je ministarka Matić.