Marković: Nasilje na Kosmetu ne prestaje!
Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković ocenio je danas da incidenti, koji su se dogodili prilikom proteklih vanrednih lokalnih izbora u opštinama Kosovska Mitrovica i Novo Brdo, govore da nije dobar pokušaj dela međunarodne zajednice da reši status Kosova i Metohije.
Ističući da se "mora učiniti nešto drugačije", Marković je za B92 rekao da nije iznenađen takvom vrstom reakcije Albanaca na vanredne lokalne izbore jer se nasilje na Kosmetu sporadično događa u proteklih 10 godina.
Prema njegovim rečima, Srbija nudi razgovore o tome i očekuje odluku Međunarodnog suda pravde, jer sadašnje stanje ne valja, a karakterišu ga, uglavnom, sukobi, kriminal, korupcija, nepoštovanje ljudskih prava i mnoge rane iz prošlosti.
Ministar je istakao da protekli izbori na Kosovu i Metohiji nisu nikakva provokacija, jer Srbi imaju pravo da se organizuju da bi se uspostavila lokalna samouprava za šta su jedini način lokalni izbori.
''Srbi na Kosmetu izborima dobijaju demokratski izabranu lokalnu vlast da bi se omogućilo organizovanje elementarnih stvari, počev od komunalnih delatnosti, osnovnog školstva do zdravstva, koji su u nadležnosti lokalne samouprave'', podsetio je Marković.
Upitan o smanjenju broja zaposlenih u državnoj administraciji, Marković je odgovorio da su odlukom vlade to pitanje i primena zakona u nadležnosti ministarstava ekonomije i finansija, izrazivši uverenje da će taj plan biti realizovan.
Marković je precizirao da je u državnoj upravi zaposleno oko 28.000 ljudi, da je pre sedam godina bilo samo 1.340 manje nego danas i da su se u proteklih sedam godina "neke funkcije multiplikovale na nivou države, tako da će taj posao generalno ići teško".
Ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu je naveo da 63 opštine u Srbiji, odnosno oko trećine uopšte nisu sposobne da se izdržavaju i da su ekonomski nesposobne da opstanu.