Otrovanima olovom ipak obeštećenje?
Šef Unimika Zahir Tanin konačno je reagovao na mišljenje Savetodavne komisije za ljudska prava UN koja je od njega zatražila da putem medija javno prizna da su izbeglice koje su pripadnici te misije smestile u kampove na severu Kosovske Mitrovice - otrovane olovom!
Savetodavna komisija je taj zaključak donela još 26. februara, ali ispada da je tek nakon što su detalji ove stravične priče objavljeni u javnosti Tanin odlučio da reaguje.
Naime, 138 pripadnika zajednica Roma, Aškalija i Egipćana na Kosovu koje su pripadnici UN rasporedili u kampove u severnom delu Kosovske Mitrovice (formirani su 1999, a uništeni 2010) žalilo se Savetodavnoj komisiji, navodeći da zbog trovanja olovom, loše higijene i uslova u kampu imaju ozbiljne zdravstvene probleme.
"Vesti" su prenele detalje medicinske i druge dokumentcije, kao i svedočenja lekara i nevladinih aktivista, kojima su raseljeni pokušali da dokažu da je trovanje olovom uzrok smrti njihovih najmilijih, starijih osoba i dece, i razlog učestalih pobačaja.
Lekari Svetske zdravstvene organizacije zatražili su hitno medicinsko zbrinjavanje dece u kampovima u Kablarima, Žitkovcu i Česminom Lugu, nakon što utvrdili koliki je procenat olova u njihovoj krvi. SZO je još 2004. upozorila UN na Kosovu na trajno ugrožavanje zdravlja usled trovanja olovom, upozoravajući Unmik da odmah evakuiše decu i trudnice iz kampa. Ali, kada je Savetodavna komisija detaljno pročešljala dokumentaciju Unmika, nije našla nijedan dokaz da je ta misija prstom mrdnula na upozorenja.
Tanin je izrazio žaljenje zbog tretmana raseljenih Roma na KiM. Dodao je da pažljivo razmatra zaključak komisije da se radi o ranijem propustu administracije Unmika. Šef misije UN na Kosovu je, kaže, odmah pokrenuo pitanje zahteva za materijalnom odštetom pripadnicima romske zajednice na KiM.