Pomoć stigla u đakovički manastir
Poslanici Srpske liste su, zajedno sa predstavnicima Udruženja Đakovčana, posetili Đakovicu i manastir Presvete Bogorodice u tom gradu i uručili im novčanu pomoć.
Poslanici su razgovarali sa dve monahinje, koje sa još dve starice čine jedino preostalo srpsko življe u ovom gradu u kom je nekada živelo 12.000 Srba. Okružene Albancima, one su prinudjene da žive u četiri zida.
Svakodnevni problemi sa kojima se, po njihovim rečima, susreću su nedostatak novca za lekove i svakodnevne troškove, kao i problem sa urušavanjem zvonika crkve. Poslanici su obećali da će pokušati da pronađu dugoročno rešenje za ove probleme.
Predsednik Srpske liste Slavko Simić uručio je novčanu pomoć monahinjama. Ova sredstva su odvojili poslanici poslaničkog kluba "Srpska lista" od ličnih mesečnih primanja.
- Hvala vam što postojite i što manastir živi zahvajuljući vama u ovim teškim vremenima za naš narod - je poruka koju je uputio predsednik Srpske liste monahinjama.
Simić je razgovarao i sa interno raseljenim DJakovčanima koji se bore za povratak na svoja vekovna ognjista. - Na žalost pitanje interno raseljenih i prognanih lica sa teritorije Kosmeta a posebno onih raseljenih koji su živeli nekada u DJakovici još uvek nema konkretan odgovor... Trenutno stanje na Kosmetu razlikuje se od onog od pre 16 godina samo što aktuelne vlasti daju deklarativnu podršku povratku i pitanje povratka interno raseljenih i prognanih lica nazivaju prioritetom...
Čak i stupanjem na snagu takozvanog Ustava Kosova 2008. godine kada su se mnoge institucije obavezale da se ozbiljnije bave ovim veoma osetljivim i važnim problemom po pitanju povratka imamo realnu sliku da se desio minimum minimuma što se tiče povratka a danas se nalazimo u DJakovici u kojoj ne postoji ni taj minimum minimuma. Imamo manastir koji se bori sa brojnim egzistencionalnim izazovima i monahinje koje se bore za očuvanje svetinje u srcu grada DJakovice, rekao je Simić.
Monahinje i predsednik Udruženja Djakovčana izrazili su ogromnu zahvalnost poslanicima zbog posete i pomoći koju su uručili, i poručili su da su uvek dobrodošli u njihov dom.