Trstenik: Zapadna Morava preti da ugrozi gasovod
Komandant Štaba za vanredne situacije u Trsteniku Miroslav Aleksić izjavio je, prilikom obilaska obale Zapadne Morave, da postoji opasnost da gasovod Kruševac-Čačak u tome delu bude ugrožen.
Na lokacijama u selima Počekovina i Donji Ribnik, Zapadna Morava preti da ugrozi taj magistralni gasovod, do koga je u ovom trenutku od ivice obale reke ostalo svega dvadesetak metara.
Pročitajte još:
* Vanredna situacija u Trsteniku: Štiti se izvorište Zvezdan
* Potop od prognoze do nervoze
* Velika Morava u Ćupriji došla do "trim staze", gradski odbrambeni zid bezbedan
* "Ako kiša nastavi da pada, vanredno stanje u celoj Srbiji"
- Za poslednje dve godine, reka se približila gasovodu za čak 50 metara i sada je na svega 20 metara od njega. To je razlog više da moramo da krenemo sa hitnom sanacijom, i zbog toga su predstavnici "Srbijavode" danas došli u Trstenik - rekao je Aleksić.
Dragoljub Miljojković, direktor Vodoprivrednog centra Morava, Javbnog preduzeća "Srbijavode" rekao je da su se slični problemi već javljali i na Južnoj i Velikoj Moravi, i da postoji rešenje za sanaciju.
- Prvo ćemo krenuti sa projektovanjem rešenja. Radiće se elaborat hitnih interventnih radova i očekujemo da će Vlada doneti uredbu o sanaciji objekata oštećenih u poplavama i tako ćemo rešiti problem finansiranja - rekao je Miljojković.
Velika Morava opada
Vodostaj Velike Morave duž većg dela toka znatno opada, posebno od Stalaća, gde tu reku formiraju Zapadna i Južna Morava, nizvodno do Svilajnca. U toku noći, vodostaj kod Varvarina je pao za čak 138 centimetara, kod Ćuprije 27, a kod Bagrdana (Jagodina) 35 centimetara. Kod Ljubičevskog mosta (Pozarevac) je, međutim, porastao 64 centimetra.
Stanovnici Ribara, na levoj obali Velike Morave kod Jagodine, rekli su da je Morava u ovom delu opala za oko jedan metar i pokazuju na stabla vrba i topola uz reku, gde se vidi dokle je noćas dopirala voda.
Žandarmerija u pripravnosti
Pripadnici Žandarmerije angažovani u poplavljenim područjima, u stalnoj su pripravnosti i kontaktu sa kriznim štabovima, pružajući pomoć ugroženom stanovništvu i radeći na stvaranju uslova da se građani vrate u svoje domove, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Žandarmerija je angažovana na ojačavanju i izgradnji zaštitnih bedema, na izviđanju i obilasku teritorija opština za koje postoji opasnost od poplava zbog izlivanja reka, obezbeđivanju alternativnh pravaca za izvlaćenje stanovništva u slučaju poplava, kao i na bezbednosnom pokrivanju terena.
U sedištima sva četiri odreda Žandarmerije: u Beogradu, Novom Sadu, Kraljevu i Nišu i ronilačkoj jedinici uvedena su aktivna dežurstva kako bi policijski službenici u svakom trenutku mogli da krenu u izvršenje bilo kog zadatka, piše u saopštenju.
Na raspolaganje su stavljeni svi kapaciteti Žandarmerije: kamioni, autobusi, džipovi "defenderi", sanitetska vozila i gumeni čamci.
Neprohodna dva puta
Saobraćaj u Srbiji se za sada odvija bez većih problema, ali su zbog povećanog vodostaja reka i padavina trenutno neprohodna dva državna puta: Čačak-Guča-Granica i Kratovska stena-Lučani-Guča. Svi ostali pravci, južni i istočni krak Koridora 10 su u potpunosti prohodni i saobraćaj se odvija bez problema.
Po nalogu potpredsednice vlade i ministarke građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorane Mihajlović to ministarstvo je ljudima ugroženim u polavama stavilo na raspolaganje više od 1.000 mašina i vozila i više od 2.000 ljudi spremnih da pruže pomoć.