Prete nam žutica i crevne zaraze?
Trenutno opasnost vreba i od respiratornih infekcija, a nakon povlačenja vode od oboljenja koje prenose komarci i izazivaju glodari, navode mediji.
"Inspekcije treba da pojačaju kontrolu"
Stanovnici poplavljenih područja tokom poplava, ali i nekoliko nedelja nakon povlačenja vode mogli bi da se nađu na udaru mnogobrojnih zaraznih bolesti. Epidemiolozi podsećaju da se ove bolesti prenose putem hrane, vode, kontaktom odnosno prljavim rukama, i mehanički - prenose ih komarci, muve, glodari...
Profesor dr Branislav Tiodorović, epidemiolog, kaže da zaraze treba očekivati u manjem obimu nego u maju 2014. godine.
- Trenutno, ljudi bi trebalo da se čuvaju crevnih infecija - enterokolita, proliva, hepatitisa A odnosno žutice… Zatim, pošto su poplavljene njive na kojima su već počele da se razvijaju salate u plastenicima koje su potencijalno zagađene, a koje mogu da dospu na pijace, mogu se preneti i salmoneloze i trihineloze. Zato stanovništvu, odnosno poljoprivrednicima treba skrenuti pažnju da to ne iznose u prodaju, a inspekcije bi trebalo da pojačaju kontrolu - navodi prof. Tiodorović, a prenose mediji.
Pročitajte još:
* Ishrana beba i male dece u poplavama
* "Zdravlju najviše preti stajaća voda pomešana s kanalizacijom"
Prema njegovim rečima, opasnost od zaraznih bolesti ne prestaje nakon povlačenja vode.
- I kada se voda povuče, stiču se uslovi za širenje zaraza pošto će doći insekti, a biće i toplije u aprilu, a još više u maju. Onda će po baruštinama da se razvijaju komarci, koja prenose razna oboljenja. I glodari, koji se sada sklanjaju, tada se vraćaju. Sve to možemo da očekujemo, ali svakako mnogo manje nego 2014. godine - tvrdi prof. Tiodorović.
U Institutu za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut“ kažu da prethodnih dana u poplavljenim područjima nije bilo bitnijih poremećaja u javljanju crevnih i drugih zaraznih bolesti, kao i da se preduzimaju sve mere kako bi se sprečile sve posledice po zdravlje koje mogu biti izazvane poplavama.
"Rizici od pojave crevnih zaraza postoje posebno na područjima u kojima su poplavama ugroženi lokalni vodovodi i individualni objekti za vodosnabdevanje, a relativno niski u mestima koja se vodom snabdevaju iz centralnih vodovoda", kažu u "Batutu", prenose mediji.