Tresle se UN: Evo šta je Dačić rekao o Kosovu
"Srbija ne može da služi kao vreća za udaranje predstavnicima kosovskih institucija u prilikama kao što je sednica Saveta bezbednosti UN", poručio je sinoć ministar spoljnih poslova Ivica Dačić, istakavši da se Beograd ne boji i da je to što pregovara sa Prištinom, naša snaga, a ne slabost.
- Koliko god Srbija pokušava da pruži ruku, nemamo kome da je pružimo - rekao je Dačić, u oštrom tonu reagujući na izlaganje kosovske ambasadorke u SAD Vljore Čitaku na sednici SB UN o Kosovu.
Pročitajte još:
* "UN treba da verifikuju rešenja za Kosovo"
Navodeći da izjave kao što su Čitaku ne doprinose poverenju, već nas vraćaju unazad, šef srpske diplomatije je naglasio da nije čuo da je Čitaku rekla i jednu jedinu rečenicu o temi sednice, a to je stanje na Kosovu sada.
- Srbija nije prisutna na Kosovu od 1999. Pa kakve veze Srbija ima sa vašim unutrašnjim problemima? Vi delite lekcije Srbiji, a znate šta se desilo sa svedocima u slučaju Haradinaj pred Haškim tribunalom. Više nisu živi. Pa je li to saradnja sa Haškim tribunalom - rekao je Dačić.
On je kritikovao Čitaku jer govori o zločinima, ali ne govori o zločinima protiv Srba.
- Govorite i o tome da Srbi maltene nisu ni živeli na Kosovu, da su to bili vojnici i policajci. Pa kako možete tako da govorite? Dobro znate da su Srbi pre nekoliko vekova bili većina na Kosovu, to su istorijske činjenice - naglasio je Dačić obraćajući se Vljori Čitaku.
Kosovo nije ni moje ni vaše
On je podsetio da se na Kosovu nalazi veliki broj srpskih istorijskih, verskih i kulturnih spomenika što, kako je rekao, i Čitaku dobro zna.
- Šta hoćete da kažete - da 200.000 Srba ne treba da se vrate na Kosovo? Nemate pravo to da kažete. Kosovo nije ni vaše, ni moje, ni albansko ni srpsko, već onih koji tamo žive, tj. građana Kosova, a to su i Srbi - istakao je šef srpske diplomatije.
On je upozorio članove SB UN da ono što se desilo Srbiji, može sutra da se desi i svakom od njih.
Vreća za udaranje
Šef srpske diplomatije je zahvalio svim zemljama koje nisu priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, i to ne zato što su poštovale Srbiju, već zato što su poštovale principe međunarodnog prava.
Predstavnike EU, SAD i Britanije je zamolio da, kada govore sa predstavnicima Srbije uoči ovakvih sednica, imaju u vidu da Srbija ne može da služi kao "vreća za udaranje" predstavnicima prištinskih institucija.
- Ako mislite da se mi toga plašimo, varate se. I to što mi pregovaramo, nije naša slabost nego naša snaga - zaključio je šef srpske diplomatije.